Bir Gaz Gezegende Organik Molekül Bulundu

Güneş Sistemi dışındaki gezegenleri inceleyen Gökbilimciler, sıcak gaz bir gezegende yaşam için gerekli olan organik molekül tespit ettiler. Gezegen yaşanabilir durumda değil, ancak gelecekte aynı moleküller bir karasal gezegende bulunabilir.

NASA’nın yörüngede dolanan Hubble ve Spitzer Teleskoplarıyla, 150 ışık yılı uzaklıktaki Güneş benzeri bir yıldız çevresinde dolanan HD 209458 b gezegeninde organik molekül izine rastlandı. Daha önce de Aralık 2008’de HD 189733 b gezegeninde karbondioksit varlığı tespit edilmişti. Bu gezegende aynı zamanda Hubble ve Spitzer ile su buharı ve metanın varlığı ortaya çıkarılmıştı.

Keşif tayf ölçer (spectrometre) üzerine düşen ışığın incelenmesiyle yapıldı. Burada elementlerin her birinin imzası farklı olduğundan, tayf ölçerde oluşan renksel görünümden hangi elemente ait olduğu bulunabiliyor.

İki gezegende bulunan moleküllerin miktarında farklılık bulunuyor. Örneğin gezegenlerdeki su ve karbondioksit miktarları eşitken, HD 209458 b’deki metan miktarı daha yüksek. Bu değerin yüksek olması, gezegenin oluşumuyla ilgisinin olabileceği düşünülüyor.

Bu tip maddelerin bir gezegende bulunması hayatın olduğu anlamına gelmeyebilir. Çünkü bu moleküllerin gezegendeki varlığını açıklayan başka çözümlerde var. Ancak bu iki gezegende söz konusu moleküllerin izine rastlamak gökbilimciler için önemli. Bu sayede daha fazla ötegezegenin atmosfer yapısı ortaya çıkarılabilir.

Kaynak: Spitzer

HD 189733 b: 60 ışık yılı uzağımızda 1.13 Jüpiter kütleli ve yıldızına 0.03 GB kadar uzaklıkta bulunan gezegen 2005 yılında keşfedilmişti.

HD 209458 b: 150 ışık yılı uzağımızdaki Kanatlıat (Pegasus) takımyıldızına bağlı güneş benzeri yıldız çevresinde dolanan 0,685 Jüpiter kütleli ve 1.32 Jüpiter çaplı gaz gezegen. 1999 yılında keşfedilen gezegen, yıldızına 0.047 GB uzaklıkta olduğundan çok sıcak.

GB: Gök Birimi.  1 GB, Dünya-Güneş uzaklığı olan 150 milyon km’dir.

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d