32 Yeni Ötegezegen

Şili’de ESO’nun 3,6 metrelik teleskobundan 32 yeni ötegezegen keşfi yapıldı. Keşif teleskoba bağlı olan HARPS adlı tayf çekerle Doppler etkisiyle gerçekleşti. 32 ötegezegenle birlikte sağ taraftaki sayaçta görüldüğü üzere ötegezegen sayısı 403’e ve gezegeni olan yıldız sayısı da 340’a yükseldi.

Gezegenler arasında Dünya gibi karasal ve küçük gezegenlerin bulunması da, tüm ötegezegenler içindeki % 30 oranındaki karasal gezegen sayısının da artmasına neden olacak.

1999 yılında kurulan 3,6 metrelik teleskoba, 2003 yılında HARPS tayf çekeri eklendi. Teleskop o günden bu yana değişik keşiflere imza attı. 5 yıldan bu yana HARPS ile gezegeni olma olasılığı yüksek olan güneş benzeri ve daha küçük, cüce yıldızlar ve metal yoğunluğu yüksek yıldızlar  incelendi.

İncelenen yıldızlar içerisinde son keşifle birlikte hem düşük kütleli hem de daha büyük gaz gezegenler keşfedildi. Konuyla ilgili detaylar ilerleyen günlerde buradan paylaşmaya devam edeceğim.

Daha fazla bilgi için: ESO

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d