Bir Kuyrukluyıldız Yaklaşıyor

Gökyüzünde şölen var: bir kuyrukluyıldız Dünya’ya hızla yaklaşıyor.

46P/Wirtanen adlı Jüpiter’in yakınlarından Güneş’e doğru gezmeye çıkan bir kuyrukluyıldız 16 Aralık günü Dünya’nın sadece 11 milyon km uzağından geçecek. Parlaklığının 4 kadir dolayında olması beklenen kuyrukluyıldızı ülkemizdeki ve Dünya’daki amatör gökbilimciler çoktan izlemeye başladı.

Kuyrukluyıldızlarının yörüngeleri kesin olarak bilinmesine karşılık parlaklıkları yaklaşık olarak tahmin edilebiliyor. 4 kadir değerindeki parlaklık, cismin herhangi bir gözlem aracı olmadan da görülebileceği anlamına geliyor. Ama tabi yeterince karanlık, ışık kirliliğinden uzak bir yerde çok daha iyi gözlem yapılabilir.

Uğur İkizler’in 15 cm’lik teleskopuyla elde ettiği 46P görüntüsü. Ayrıntısı: http://ikizler.org/displayimage.php?album=629&pid=6380#top_display_media adresinde.

Kuyrukluyıldızlar, adında talihsiz bir şekilde geçen ‘yıldız’ kelimesinden dolayı yıldızlarla karıştırılır. Ancak yıldızla ilgileri yoktur -yıldızların kuyruğu yoktur. Güneş’in var mı mesela 🙂 – Daha çok kirli kar topu gibidirler. Büyükçe bir kaya parçasının üzerindeki donmuş gaz ve su, cisim Güneş’e yaklaşırken buharlaşmaya ve alev almaya başlar. Bu da hareketinin tersi yönünde bir kuyruk oluşturur. Bu kuyruk birkaç milyon kilometreye kadar ulaşabilir.

Bir yılda onlarca kuyrukluyıldız Güneş’i ziyaret etmektedir ve hatta ISON kuyrukluyıldızı gibi bazıları Güneş’e düşmektedir. Bunlardan ancak birkaç tanesi Dünya’ya yakın geçebilmektedir. Bu sırada da gökyüzünde güzel bir görüntü oluşturmaktadırlar.

Yıldız yağmuru, akan yıldız gibi terimlerle ifade edilen meteor yağmurları ise bu kuyrukluyıldızların uzaya bıraktığı küllerinden başka birşey değildir.

Ayrıntılı harita için tıklayınız.

Hava açık olursa izlemeye değecektir. İyi seyirler.

46P/Wirtanen kuyrukluyıldızı hakkında ayrıntılı bilgiye Prof. Dr. Zeynel Tunca hocamın kaleminden, astrobilgi.org adresinden ulaşabilirsiniz.

Gözlem için Prof. Dr. Ethem Derman hocamın düzenlediği etkinliğe katılabilirsiniz. Ayrıntılar: https://www.facebook.com/events/569749633460072/ aderesinde.

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d