Perseidler Başladı

Yılın en iyi göktaşı yağmuru olan Perseid’ler 11 Ağustos’u 12 Ağustos’a bağlayan gece maksimuma ulaşacak. Yeterince karanlık bir yerdeyseniz 30-40 dolayında meteor görebileceksiniz. Stellarium programıyla oluşturulmuş yukarıdaki harita 12/13 Ağustos gecesi 00:30’a ait.

Halk arasında yıldız kayması, akan yıldız gibi terimlerle bilinen göktaşı yağmurları, aslında kuyruklu yıldızların uzaya bıraktığı kalıntılardır. Dünya zaman zaman bu kalıntıların üzerinden geçer. Böylece bu kalıntılar büyük bir hızla dünyaya düşüp atmosferde uğradıkları sürtünmenin etkisiyle alev alırlar. Biz de bu alevli parçaları hareketlerinden dolayı gökyüzünde bir ışık izi şeklinde görürüz. Yıl içerisinde Dünya yörüngesi gereği zaman zaman böylesi kalabalık grupların arasından geçmektedir. Bunlar arasında en ünlüsü ve görsel zevki en yüksek olanı 11-13 Ağustos geceleri izlenen Perseid’lerdir.

Bugünlerde kafanızı arada bir de olsa gökyüzüne kaldırın. Belki bir “yıldız kayması” görürsünüz. Yılın en iyi göktaşı yağmuru olan Perseid meteor yağmuru asıl 11 Ağustos ile 13 Ağustos arasında izleyebilieceğiz.

Uğur İkizler’in objektifinden bir meteor izi. (Gemini meteor yağmuruna ait olan bu iz Aralık ayının sonralarına doğru gözlenebilir.)

Perseidlerin nedeni olan kuyruklu yıldız ise 109P/Swift-Tuttle’dır. Bu kuyruklu yıldızın yörünge dönemi 133 yıl olarak hesaplanmıştır. Kuyruklu yıldızın kalıntıları Dünya’ya saniyede 60 km gibi bir hızla ulaşıyor.

Gözlem Perseid’lerin adını aldığı Perseus (Kahraman) takımyıldızının doğmasıyla (kuzeydoğudan) başlayacak. Bu da saat 21:00 dolayları demek oluyor. Gözlem için en iyi zaman ise bu takımyıldızın biraz yükselmesiyle gece yarısına denk geliyor. Tabii göktaşı yağmurunu izlemek için Kahraman (Perseus) takımyıldızı yönüne bakmanıza gerek yok. Yere uzanıp gözünüzü gökyüzüne dikmeniz yeterli olacak. Böylece bir yandan da gökyüzünün büyülü güzelliğine tanık olacaksınız.

İyi seyirler…

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d