Bir Varmış Bir Yokmuş

2009 yılında var olduğu bildirilen GJ 581d gezegeniyle ilgili tartışmalar sürüyor. Kimine göre orada bie gezegen yok. Yeni yapılan bir çalışmaya göreyse gerçekten böyle bir gezegen var.

otegezegen
Bu görsel tartışmalı GJ 581d gezegenin temsil ediyor. GJ 581d yıldızının yaşam alanı içinde yer aldığından dikkat çekiyor (Queen Mary, University of London).

Bir gezegen yıldızı çevresinde dolanırken yıldızın yaydığı ışığın dalga boyunda küçük farklılıklar gözlenir. 2014 yılında GJ 581 yıldızına bakan gökbilimciler alınan ışığın dalga boyundaki değişimlerin yıldızın yüzeyindeki lekelerden kaynaklı olabileceğini belirledi. Bu da GJ 581d’nin keşfiyle ilgili verilerin yanlış yorumlanması ve böyle bir gezegenin olmaması anlamına gelir. Tartışma bundan sonra alevlendi.

Londra Queen Mary Üniversitesi ve Hertfordshire Üniversitesi araştırmacıları eldeki veri eksikliğini gidererek gezegenin varlığıyla ilgili tartışmaları sona erdirmek istiyor. Eldeki veriler GJ 581d gibi küçük bir gezegeni tanımlamak için yeterli değil.

Eldeki verileri daha farklı bir modelle değerlendiren araştırmacılara göre yıldızdaki parlaklık değişimlerine böyle bir gezegenin de katkı verdiğini düşünüyor.

Doppler yöntemi adı verilen yöntemle keşfedilen gezegen Dünya gibi yıldızının yaşam alanı i.çinde yer alıyor. Bu nedenle ön plana çıkıyor.

Dr Guillem Anglada-Escudé: “Verileri farklı açılardan yorumlamak için her zaman bir yol vardır. Ben GJ 581d’nin orada olduğunu biliyorum. Eldeki veriler buna çok sağlam temel oluşturuyor. Gerek yer gerekse uzay teleskoplarıyla alınan verilerin yeniden değerlendirilmesi gerekir. Böyle bir iddia için çok dikkatli olunmalıdır” diyor.

Science Daily

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d