Bulutsu 6 Yaşında

Türkçe Gökbilim kaynakları arasında en değerli bilgi sayfaları arasında saydığım “Bulutsu.org” 6 yaşına girdi. Zaman zaman kullandığım ve şimdilik benzerini bulamadığım “Sözlük“, gündelik gökbilim haber ve yazılarına kolaylıkla ulaşabildiğim “Güncel“, nerede olduğumuzu gösteren “Evren Haritası“, ötegezegen verilerinin ve haberlerinin işlendiği “Gezegen Avı” ile çok önemli bir kaynak niteliğinde. Mutlu yıllar Bulutsu ekibi…. Mutlu yıllar Tahir Şişman ve Murat Tunçay. Şimdiye kadar hiç karşılaşmadık ancak çok iyi tanıdığım bu gökbilim dostları bir alkışı hakediyor bence.

İşte 6. yıl yazısı…

 

Değerli gökyüzü tutkunları,

15 Mayıs 2006 tarihinde kullanıma açtığımız “Evrenin Haritası” ve hemen ardından başladığımız “Günün Gökbilim Görüntüsü – GGG” çalışmalarımızda altı yılı geride bıraktık. Bizler 2192 gündür her gün buradaydık… Bu yolculuk boyunca bizi yalnız bırakmayan, destek olan siz değerli gökyüzü tutkunu dostlarımıza teşekkürü bir borç biliriz.

Sizlere ulaştırmaya çalıştığımız metinlerin neredeyse tamamı birimiz (MT) tarafından dilimize çevriliyor. Birimiz de (TŞ) teknik işleri idare etmenin yanı sıra, bu metinleri tekrar gözden geçiriyor. İş ve aile yaşamlarımızın yoğunluğuyla birlikte, çalışmalarımızı altı yıldır bu şekilde sürdürüyoruz. Ancak son birkaç yıldır günlerimiz oldukça yoğun geçiyor. Her gün buradaydık dedik ama özellikle son yılda GGG metinlerini günün geç saatlerinde güncelleyebildik. Ayrıca, bazen bize yazdıklarınıza geç yanıt verdiğimiz ve hatta, ne yazık ki yanıt veremediğimiz de oldu… Bu konuda tüm gökyüzü tutkunlarından özür diliyor ve bizi anlayışla karşılayacağınızı umuyoruz.

Gönüllü olarak üstlendiğimiz ve severek yürüttüğümüz bu çalışmaları, iki orta yaşlı “masa başı gökyüzü sevdalısı” olarak gücümüz yettiğince sürdürmeye çalışacağız. Tüm çabamız, gökyüzüne kendi dilimizde bakabilmek ve bu sevdanın “Soluk Mavi Nokta”nın bu köşesine yayıldığını görebilmek için… Dileriz, hep birlikte daha uzun yıllar gökyüzünün güzelliklerini paylaşabiliriz.

Şimdi sizleri, sesli olarak izlemenizi tavsiye edeceğimiz 22 Temmuz 2008 tarihli güzel bir GGG ile baş başa bırakıyoruz : Dünya Gezegenindeki Mutlu İnsanlar Dans Ediyor

Bulutsu

Önerilir...

1 Yorum

  1. bu güne kadar bize doğru ve anında uzay bilimlerini anlatan ve haberleri duyuran ederim..özellikle bu kadar işleri arasında bu güzel bilimsel konuları anlatan gerek Ümit hocama gereksede murat ve Tahir abilerimede canı gönülden tşk ederim.inan bana bu emekleriniz boşa gitmiyo..benim gibi bilime vee özellikle astronomi vu uzay tutkunlarının açlıklarını gideriyosunuz…ben bu sene üniversite sınavlarından dolayı pek yazılarınızı takip edemedim.ama seneye eskiden olduğu gibi yine severek okuyacm…zaten hAYALİM UZAY HAKKINDA KİTAP YAZMAK..BUDA SİZİN SAYENİZDE OLCK İNŞ..ONUN İÇİN TEKRAR TEKRAR TŞK EDERİM..İYİKİ VARSINIZ…

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d