DA14 Yarın Gösterisini sunacak

Asteroitin yörüngesi. DA14 15 Şubat gecesi saat 21:20’da yakın geçişini tamamlayacak. ( NASA / JPL-Caltech)

2012 DA14 asteroiti yarın yani 15 Şubat 2013’de saat 21:25 dolaylarında Dünya’ya en yakın konumdan geçecek. Asteroit bu sırada Dünya’dan sadece 27 600 km uzakta olacak. Geçişi çıplak gözle izlemek mümkün değil. Asteroit yakın geçişi sırasında 8. kadirden bir yıldız kadar parlayacak. Buna karşılık karanlık bir yerde iyi bir teleskopla izlenebilir. Ancak bu da bir teleskop uzmanıysanız yani gökcisimlerini, hareketlerini iyi bir şekilde izleyebiliyorsanız mümkün olabilir. Çünkü asteroit oldukça hızlı hareket ediyor olacak ve onu teleskopla bulmak ve bulduktan sonra kaybetmemek için bayağı bir uğraş vermeniz gerekli.  Konunun uzmanlarına göre asteroit dakikada bir dolunay genişliğinin iki katı kadar yol alacak.

Tüm bunlara karşılık bir şansınız daha var. Yarın gece saat 21:00’dan itibaren NASA-TV’den geçişi izleyebilirsiniz. NASA bir yandan geçişle ilgili bilgileri aktarırken bir yandan da geçişi görüntüleyecek. Böylece son yılların en yakın geçişini canlı olarak izleyebileceksiniz.

2012 DA14 Dünya’ya yakın göktaşlarından biridir. 50 m’lik cisim ne çok büyük ne çok küçüktür ve muhtemelen metal ya da buzdan daha çok kayalık bir yapıdadır.

İyi seyirler.

NASA-TV: http://www.nasa.gov/ntv

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d