Dev Gözlem

Dünya üzerinde kurulu 35 radyo teleskopla 243 kuasar gözlenecek. (NRAO/AUI )
Dünya üzerinde kurulu 35 radyo teleskopla 243 kuasar gözlenecek. (NRAO/AUI )

Gökbilimciler büyük bir projeyi hayata geçirmek üzere. Projeye göre Dünya’nın çeşitli yerlerinde kurulu olan 35 radyo teleskop 18 Kasım ile 19 Kasım günleri arasında 24 saat boyunca önceden belirlenmiş toplam 243 kuasarı gözleyecek. Gözlem sonuçları da gökbilimciler arasında paylaşılacak. Daha önce 23 teleskopla böyle bir proje hayata geçirilmişti.

Kuasarlar merkezlerinde süper kütleli karadelikleri olan gökadalardır. Bol miktarda radyo dalgaları yayınlayarak kendilerini gösterirler. Çok ama çok uzakta olduklarından sanki bize hareket etmez gibi görünürler, ama aslında yüksek hızla hareketledirler.

Geçtiğimiz yıl Ağustos ayında Brezilya’da yapılan Uluslar arası Astronomi Birliği toplantısında 1 Ocak 2010’dan itibaren uzay çalışmalarıyla ilgili yeni bir çalışma şekli benimsenmişti. Bu yeni yöntemle birlikte 295 kuasar bölümlere ayrılıp detaylı olarak incelenecek. İşte 18-19 Kasım günlerinde yapılacak olan 243 kuasar gözlemi bu çalışma öncesi denenecek.

Tek bir günde bu kadar kuasarın gözlenebilecek olması heyecan verici. Asya, Avustralya, Avrupa, Kuzey Amerika, Güney Amerika ve Antarktika’daki teleskoplar gözleme katılarak ve daha sağlam ve önceden fark edilmemiş sonuçların alınmasında yardımcı olmya çalışacaklar.

Uzaydaki cisimlerin hareketlerini gökbilimciler bu yolla daha hassas ölçebilecek. Çalışma farklı dalga boylarında çalışan teleskoplarla, görünür, kızılötesi, radyo gibi dalga boylarında da yapılabilecek.

Kaynak: National Radio Astronomy Observatory

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d