Dünya Benzeri Gezegen Bulduk Gibi

Kaliforniya Santa Cruz Üniversitesi gezegen avcılarından oluşan bir ekip, yakın bir yıldızın yaşam bölgesi içerisinde 3 Dünya kütlesinde bir gezegen olduğunu keşfetti.

Keşif dünyanın en büyük teleskoplarından biri olan Hawai’deki WM Keck Gözlemevi’nde on yıldan bu yana süren gözlemler sonucunda gerçekleşti. NASA ve Ulusal Bilim Kuruluşu tarafından desteklenen araştırma sonucunda gezegen sıvı suyun bulunabileceği bölgede bulundu. Yeni keşfedilen gezegenin varlığı onaylanırsa, bu Dünya benzeri ve yaşam olasılığı yüksek olarak keşfedilen ilk gezegen olacak.

Gökbilimciler için yaşanabilir gezegen ileride insanın yaşamını sürdürebileceği yer anlamına gelir. Yaşanılabilirliği etkileyen birçok etken olmasına karşılık bunların en önemlisi su ve atmosferdir.

Keck I Teleskopu ile HIRES tayfölçeri yardımıyla gerçekleşen  Gliese 581 yıldız sistemine ait gözlemler 11 yıl önce başladı. Gliese 581 yıldızı bir kırmızı cücedir. Tayfölçer ile gezegenlerin varlığı dikine hız yöntemiyle keşfedilebiliyor. Bir yıldızın çevresinde dolanan gezegen, yıldızın sallanmasına neden olur. Böylesi karmaşık ve içiçe girmiş hareketleri algılamak zorunda kalan gökbilimciler aynı zamanda farklı yöntemlerle de gezegenlerin çeşitli özelliklerini belirlemeye çalışır.

NASA’nın Keck proje ekibinden Mario R. Perez: “Keck ile yapılan uzun dönemli gözlemler ile yakın yıldızların sallanması gözlenip olası gezegenleri ortaya çıkarılır. Bu keşifle Keck ötegezegen avı için mükemmel bir araç olduğunu gösteriyor” diyor.

Santa Cruz Üniversitesi’nden Astronomi ve Astrofizik profesörü Steven Vogt: “Elde ettiğimiz sonuçlar gezegenin çok büyük bir olasılıkla yaşanılabilir bir gezegen olduğunu gösteriyor. Böylesi yakınımızdaki bir gezegeni bulabildiğimize göre daha birçokları olmalıdır” diyor.

Gliese 581 yıldızı çevresinde dolanan iki gezegen bulundu. Yıldızın gezegen sayısı böylece 6’ya yükseldi. Gezegenlerin yıldızı çevresindeki yörüngeleri ise neredeyse daireseldir ve bu da Güneş Sistemi ile benzerlik gösterir.

Yeni keşfedilen Gliese 581g, 3-4 dünya kütlesinde olup yörünge dönemi 37 günden azdır. Bu küğtlesiyle gezegenin kayalık olduğu ve tutabilceği bir atmosferi olduğu düşünülüyor.

Gliese 581 yıldızı 20 ışık yılı uzaklıkta ve Terazi takımyıldızında yer alıyor. Yıldızın daha önce soğuk olan d ve sıcak olan c gezegenleri tespit edilmişti. Gökbilimciler buna karşılık d gezegeninin güçlü ve kalın bir atmosferi varsa sera etkisi nedeniyle yaşamın oluşabileceğini gözardı etmiyor. Gliese 581g ise yaşam alanının tam ortasında bulunuyor.

Gezegen yıldızına kilitlenmiş olarak dolandığından yarısı sürekli gündüz diğer yarısı ise sürekli gece durumundadır. Bu durumda da yaşam için en elverişli yer gölge ile ışık arasındaki çizgiye yakın yerler olacaktır.

Konuyla ilgili ayrıca Bulutsu’daki açıklamaya da göz atabilirsiniz.

Kaynak: NASA

Önerilir...

9 Yorum

 1. yaşanabilir gezegeni bulmak 2000 yılı buldu oraya ulaşabilmekte heralde bi o kadar sürer tabi o zamana kadar dünyamız kalırsa

 2. Ümit bey öncelikle Astronomi bilimi ile ilgili olarak böyle bir güzel site hazırladığınız için size teşekkür ediyorum.Web sitenizdeki bu güzel çalışmlarınızın devamını diliyorum.İlgi ve merakla tüm haber ve makallerinizi okuyorum….size sormak istediğim şey ; Gliese 581 yıldızını elimizdeki teleskoplarla (mesala 25 cm ayna çaplı bir teleskopla) görme şansımız varmı?Bu yıldızı(gezegenlerini değil.gezegenlerini görecek donamın elimizde mevcut değil) teleskobunuzla görme imkanınız oldumu?

  1. Fehmi bey, Gliese 581 bir kırmızı cücedir ve görünür parlaklığı 11.6. Dolayısıyla elinizdeki teleskopla hele kiş günümüz atmosfer şartlarında bu yıldızı görmeniz olanaksız. Ancak biliyorsunuzdur belki, bilmeyenler için söyleyelim. Başka bir gezegeni olan yıldızı örneğin Fomalhaut’u çıplak gözle bile görebilirsiniz.

 3. Teknoloji ilerledikçe, imkanlar arttıkça Dünya dışı yaşama da bir o kadar yaklaşıyoruz. Bu aynı yüzyıllar önce Dünyanın düz olduğunun tartışıldığı gibi bir konu aslında. Sadece cahildik, öğrendik. Ancak Dünyada gözden gelemeyeceğimiz ve insanların büyük çoğunluğunda bir yıkım olacak (ki buda aslında işin özünü anlayamamalarından kaynaklanıyor) inanç sistemi yatıyor. Belki de bilim insanları bazı keşiflerini sıradan insanlara söyleyecek kelimeleri bulamıyorlar.

 4. “Yeni keşfedilen gezegenin varlığı onaylanırsa,bu Dünya benzeri ve yaşam olasılığı yüksek olarak keşfedilen ilk gezegen olcak.”
  Peki bu gezegen tam olarak keşfedilemedi mi hocam?Yani bu cümleden o anlam çıkıyo gibi..

  1. Gezegen ötegezegenler arasına eklendi. Yani şu an varlığı kabul edilmiş. Şu anda yaşam olasılığı yüksek ve kayalık bir gezegenimiz var. Ancak zaman içerisinde farklı yöntemler kullanılarak da gezegenin varlığı kesinleştirilebilecek.

 5. Keşfedilen yeni gezegen Gliese 581’in bir üyesi. Daha önce c gezegeni ve d gezegeniyle ilgili yaşam olasılığından bahsediliyordu. Ancak bu gezegenler yaşam alanının sınırında yer alıyor. Yeni bulunan g gezegeni ise yaşam alanı içerisinde yer alıyor. Üstelik kütle değeri gezegenin kayalık olduğunu gösteriyor.

 6. hocam 2007 yılında keşfedilen glise 581c adlı dış gezegenin ailesinden mi bu keşfedilen yeni gezegenler ?o zamanlarıda glise 581 c için gazete ve haber bültenlerinde yer verilmişti.o zamanda glise 581c için aynı haberler çıkmıştı.bilim teknik dergisinin bi sayısındada gezegenin yaşanılabilir olduğunu yazıyodu. hatta yanılmıyosam ukraynada o yıldız ve dolayısıyla gezegenine radyo sinyalleri gönderilmişti. bizim gibi akıllı varlıklar varsa cvp versinler diye.tabii bu sinyalin bize cvp olarak gelmesi için 50 sene beklememiz gerektiğide belirtiliyodu:)

 7. Aman Tanrım bu çok güzel bi haber.Çok heycanlandım 😀 belkide 4 sefer falan okumuşumdur.Gelicek haberleri sabırsızlıkla bekliyor olacağım 🙂

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d