Elveda Cassini

Satürn çevresinde yabancı tozların olduğu Cassini tarafından doğrulandı. Bu resimde Satürn çevresinde dolanan toz taneleri sistemimize aitken üstten akıyor gibi görülen birkaç pembe renkli toz yabancı tozları temsil ediyor (NASA/JPL-Caltech).

15 Ekim 1997’de üzerinde ESA’ya ait Huygens ait sondayı taşıyan Cassini uzay aracı Florida’dan fırlatıldı. Amaç Satürn’ü, halkalarını ve uydularını gözlemek ve bilinmeyenleri ortaya çıkarmaktı. Üzerinde 1997 yılının son teknolojik ürünleri bulunuyordu. Dünya’dan 1,4 milyar kilometre uzaklıktaki Satürn’e 2004’de ulaştı. Geçtiğimiz 13 yıl boyunca önemli keşiflerin yapılmasına aracılık etti. Aracın görevi bugün bitti ve Satürn’e düşürüldü. Düşerken yine birçok veri yolladı. Görevini son ana kadar devam ettirdi.

Cassini kamerası Dünya’yı ancak küçük bir nokta olarak gördü. (NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute)

Cassini’nin keşifleriyle ilgili birçok haberi Astronomi Diyarı’nda paylaştım. Bu keşiflerin içinde belki de en önemli olanları Titan ve Enceladus’a ait olan keşiflerdir. Titan yüzeyinde dere, akarsu, göl ve denizlerin ayrıntısından Enceladus’tan fışkıran buz parçacıklarına kadar her veri heyecanla karşılandı. Bunun yansıması Jüpiter’in uydularına ve ötegezegen çalışmalarına kadar yansıdı.

Cassini 15 Eylül 2017 günü Satürn’e düşürek görevini sona erdirdi. (NASA/JPL-Caltech)

Satürn küçük bir teleskopla bile göz alıcıdır. Halkalarıyla dikkat çeker ve herkesin teleskopla uydumuz Ay’dan sonra görmek istediği cisim dev gezegen Satürn’dür. Halkaları ve rengiyle adeta insanı büyüler. Cassini Satürn’ün muhteşem fotoğraflarını yolladı. Şu an internette dolanan Satürn ve uydularıyla ilgili görsellerin çok büyük kısmı Cassini fotoğraflarından oluşmaktadır. Bu fotoğrafları ve daha fazlasını aracın resmi sayfasından görebilirsiniz.

Güle güle Cassini, seni özleyeceğiz.

Linkler:

Astronomi Diyarı’ndaki Cassini keşifleri

NASA’nın Cassini sayfası

ESA’nın Cassini-Huygens Sayfası

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d