En Net Yıldız Oluşumu Gözleniyor

Radyo ve kızılötesi teleskoplardan yararlanan gökbilimciler yıldız oluşum sürecinin en önemli erken dönemindeki oldukça aktif görünümünü sergileyen bir çalışma elde ettiler. Yeni gözlemler bilim insanlarının gaz ve toz bulutundan oluşan yoğun çekirdeğin çökmesi sonucunda oluşan yeni yıldıza ait dizinin erken dönemimin anlaşılmasında kullanılabilecek.

Bilim insanları 770 ışık yılı uzaklıkta Kahraman (Perseus) takımyıldızında dev bir bulut fark ettiler. Gökbilimcilerin fark ettiği ve 100 Güneş kütlesindeki yığın Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) Herschel Uzay Gözlemevi ve Ulusal Bilim Vakfı’na ait Green Bank Teleskopu (GBT) ile gözlendi.

Böyle bir küme içindeki yoğun gaz ve toz bulutunun kütle.çekimsel etkisi altındaki çekirdek zamanla çöker ve ardından genç yıldızı oluşturabilir. Bu olayın ayrıntıları netleşmiş değildir. Buradaki zorluk bölgeye yakın yıldızdır. Süpernova olarak patlayan bir yıldız çoğu zaman yıldız rüzgârları ve şok dalgalarıyla yıldız oluşum sürecini etkiler.

Kanada Victoria Üniversitesi’nden James Di Francesco: “Yoğun çekirdek oluşum sürecindeki potansiyel yıldız oluşum gaz diskini ilk kez açık bir şekilde ve herhangi bir yıldızdan etkilenmeyecek bir durumda gördük” diyor.

Victoria Üniversitesi’nden yüksek lisans öğrencisi Sarah Sadavoy: “Bir yıldız oluşumunun erken dönemine ait çekirdek oluşumunu sağlayan saf gaz diskini bulmak sürecin anlaşılmasında önemli bir anahtar olabilir. Bu ender rastlanan bir örnektir” diyor.

Herschel Kızılötesi Uzay Gözlemevi’nin görüntüleri eşliğinde bir yıldızın oluşumu için gerekli yığın diskinin daha önce görülmemiş alt yapısı izlendi. Gökbilimciler bu altyapının bileşimindeki başta amonyak olmak üzere molekülleri ve sıcaklığı belirlemek için GBT’yi kullandılar. GBT gözlemleri altyapılardan birinin kütleçekimsel yolla çekirdek içine yoğuşmalı olarak ilerlemiş olabileceğini gösteriyor. “Bu şimdiye kadar gözlenen ilk çekirdek öncü hareketi olabilir” diyor Di Francesco.

Bilim insanlarına göre tüm yığın on yeni yıldızın oluşumunu sağlayabilir.

“Bölge gelecekte çekirdek oluşumunu gösterecek mükemmel bir adaydır. Bu süreci etkileyecek süpernova patlaması ya da diğer yıldızların şok dalgaları olmaksızın gözleyebileceğimiz yalıtılmış ve çalışmak için ideal bir bölgedir” diyor Sadayov.

NRAO

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d