Halkada Beş Uydu

Cassini bu sefer Satürn halkası çevresindeki beş uyduyu görüntüleyerek güzel bir fotoğraf elde etti. Fotoğraf 29 Temmuz 2011 tarihli olup güneş ışığının sisteme fotoğrafın sol tarafından geldiği gözleniyor.

Görüntünün sağında yarısı görülen uydu Satürn Sistemi’nin en büyük ikinci uydusu olan 1528 km çapındaki Rhea’dır. Rhea bu manzara çekimi sırasında Cassini’ye en yakın uydu olup, araçtan 1,1 milyon km uzaklıktadır. Rhea tarihi boyunca birçok şiddetli çarpışmalara uğradığını gösteren birçok kraterle doludur.

Yaklaşık 400 km çapındaki Mimas ise görüntüde Rhea’nın hemen yanında ve Satürn halkasının üzerinde görülendir. Uydunun ayırtedici özelliği olan dev krateri ise Rhea tarafından kapatıldığı için görülmemektedir. Bunun yanında uydunun yüzeyinde birçok krater bulunmaktadır.

Görüntünün merkezinde yakın halkadan uzakta görülen parlak uydu ise ilginç Enceladus’tur. Enceladus görüntü alındığı sırada Cassini’den 1,8 milyon km uzaktaydı. Bu görselde açıkça görülmese de Enceladus’un güney yarıküresinden uzaya buz jetleri fışkırmaktadır. Uydunun buz yüzeyi bir ağ gibi çatlaklarla kaplıdır.

Halkanın hemen üzerindeki küçük uydu ise 81 km’lik Pandora’dır. Dikkatle bakıldığında halkanın tek olmadığı görülür. Zaten Pandora’da Satürn’ün A ve F halkası arasındadır.

Görüntünün solunda yer alan son uydu ise büyük çarpma kraterlerinin oluşturduğu gölgeleriyle düzensiz şekilli Janus’tur.

Görüntü telif hakkı: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute

ESA

 

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d