Herschel’den Samanyolu Panoraması

Herschel_galaktik merkez

Birkaç yüz saat aynı yere bakabilir misiniz? Herschel baktı ve aşağıdaki videoyu oluşturdu. Kızılötesi dalga boyunda gözlem yapan ESA’nın Herschel Gözlemevi verileriyle oluşturulan bu film, Samanyolu merkez düzleminin ancak % 40’ını gösteriyor. Görüntü mavi renk 70 mikron, yeşil renk 160 mikron ve kırmızı renk 350 mikron olmak üzere üç dalga boyunda oluşturulmuştur.

Herschel’in gözüyle Kartal Bulutsusu

Film süresince 100.000 ışık yılı çapındaki Samanyolu’na ait ipliksi yapıları, bulutsuları, kümeleri izliyoruz. İpliksiler yapıları ve yoğunluklarına göre turuncu, kırmızı, kahverengi renklere sahip. Elbette bu renkler insan gözünün algılayabilmesi için sonradan ayarlanmıştır. İpliksi yapılar üzerinde parlak noktalar dikkat çekiyor. Bunlar yeni yıldız oluşturan gaz ve toz gruplarıdır.

Savaş ve Barış Bulutsuları

Film ayrıca bazı özel cisimlere de yer vermiş: Kartal Bulutsusu (Eagle Nebula), Savaş ve Barış Bulutsusu (War and Peace Nebula), Kedi Pençesi Bulutsusu (Cat’s Paw Nebula).

Herschel’den RCW 120.

Samanyolu düzlemi boyunca yer yer koza gibi yıldız oluşum baloncuklarına da rastlanıyor. Oluşan yıldızın üflediği rüzgârlar çevresindeki gaz ve tozu gererek çevresinde bir balon oluşturur. RCW 120 bunlardan biridir.

İlk göze çarpanlar bunlar olmasına karşılık görülemeyenler de var: yıldızların gezegenleri, merkezdeki dev karadelik gibi.

İyi seyirler.

Görsellerin telif hakları: ESA/Herschel/PACS, SPIRE/Hi-GAL Project

 

ESA

Konuyla Kuark.org‘daki haberi de okuyabilirsiniz.

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d