Hubble Bebek Yıldızlı Kümeyi Görüntüledi

Genç yıldızlarla dolu N11 Bulutsusu Büyük Magellan Bulutu’nda yer alıyor. (NASA/ESA)

Hubble Uzay Teleskopu, komşu gökada Büyük Magellan Bulutu’nda bir gaz kümesinin görüntüsünü iletti. Küme yıldız doğumlarının yüksek olduğu yakın bölgelerden biridir.

Büyük Magellan Bulutu yapısında çok sayıda parlak gaz baloncukları barındırır. Hubble’ın görüntülediği ve kısaca N11 olarak bilinen LHA 120-N 11 bölgesi, 1956 yılında Gökbilimci ve astronot Karl Henize tarafından kodlanmış.

Yakınlaştırılmış görüntüde N11 sarmal pembe renkli bulutlarıyla bir pamuklu şekeri andırıyor. Yakınlaştırılmamış görüntüde ise fasulyeye benzediği için gökbilimciler ona Fasulye (Bean) Bulutsusu adını da verirler. Bulutsudaki farklı renkler yıldız oluşumlarını işaret etmektedir.

N11, 1000 ışık yılı genişliğinde büyük bir alanı kaplamaktadır. N11, Büyük Magellan Bulutu’ndaki en büyük ikinci bulutsudur ve bilinen büyük yıldızların bazılarını barındırmaktadır.

N11 kendine özgü yıldız üreten bir fabrikadır. Üç nesil yıldız oluşumu nedeniyle bulutsunun merkezinden uzakta gaz ve toz kabukları oluşturmuştur. Bu kabuklar yeni doğmuş yıldızların enerjileri nedeniyle uzağa savrulup böylesine şişkin halkalı şekiller oluşmuştur.

Kırmızı ve mavi filtrelerle alınmış N11’in geniş alan görüntüsü. (NASA/ESA)

Görüntüdeki N11’in üst sol kısmında bulunan nesne bulutsunun çiçeği gibi görünüyor. Bu ise merkezindeki büyük ve sıcak yıldızlardan gelen ışınım nedeniyle pembemsi renkte görünmektedir.

N11’de görüntünün alt kısmında bulunan NGC 1761’de olmak üzere morötesi ışınımla ortaya çıkan birçok yıldız kümesi de bulunur.

Samanyolu’ndan daha küçük olmasına karşılık Büyük Magellan Bulutu yoğun yıldız oluşturan bir bölgedir. Yıldızların nasıl doğduklarının anlaşılması için gökbilimcilerin çoklukla izledikleri bir gökadadır.

Büyük Magellan Bulutu ve yakın komşusu Küçük Magellan Bulutu Güney Yarıküre’de çıplak gözle görülebilen Samanyolu’nun iki uydu gökadasıdır. Portekiz’li kaşif Fernando de Magellan ve ekibinin 1519’da gerçekleştirdikleri deniz yolculuğu sırasında dikkatlerini çektiği için bu bulutlara Magellan adı verilmiştir. Ancak daha önce İranlı gökbilimci Abd Al Rahman Al Sufi 964’te ve İtalyan kaşif Amerigo Vespucci 1503’te Büyük Magellan Bulutu’nu kayıt altına almışlardı.

1. Görüntünün yüksek çözünürlükteki görüntüsü

2. Görüntünün işaretlenmemiş yüksek çözünürlüklteki görüntüsü

Kaynak: ESA

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d