Kepler teleskopunun K2 görevi ile elde edilen verilerden iki yeni sistem keşfedildi. Gezegenler yıldızının önünden geçerken alınan ışığın azalması yani geçiş yöntemiyle tespit edildi.

M3V tipi kırmızı cüce olan K2-239 yıldız 160 ışık yılı uzaklıkta Sextant (Altılık) takımyıldızı yönündedir. Yıldız her biri 5.2, 7.8 ve 10.1 günlerde dolanan en az üç Dünya büyüklüğünde karasal gezegenlere sahiptir. Her gezegen sırasıyla 1.1, 1 ve 1.1 dünya yarıçapındadır.

Diğer sistem ise K2-240 yıldızına ait. Yıldızın iki süper-Dünya sınıfında gezegeni bulunuyor. Gezegenler yıldıza çok yakın dolandığından sıcaklıkları neredeyse Güneş’in sıcaklığının yarısı kadar: 3450 K ve 3800 K*. Araştırmacılara göre gezegenler ayrıca çok güçlü ışınım aldığından yüzey sıcaklıkları bundan daha fazla olabilir.

Yakın gelecekte göreve başlayacak teleskoplar ile (örneğin James Webb) bu gezegenlerin atmosferleri daha ayrıntılı incelenebilecek ve kütleleri, yoğunlukları ve fiziksel özellikleri daha net ölçülebilecek.

*K: Kelvin derece. 273 K, 0 C derecedir.

Görsel telif hakkı: Gabriel Pérez Díaz, SMM (IAC)

IAC

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d