K2’den 104 Yeni Gezegen

Uluslararası bir gökbilimci ekibi yeni görev adı K2 olan NASA’nın Kepler uzay aracı verileriyle yeni gezegenler keşfetti. 197 gezegen adayından dördü karasal olmak üzere toplam 104 gezegenin varlığı onaylandı.

kepler_otegezegen
K2’nin yeni keşfettiği dört karasal gezegeni gösteren temsili resim. K2, gökyüzünün her noktasına bakma yeteneğine sahiptir. Samanyolu’nda Güneş benzeri yıldızdan daha fazla sayıda küçük ve soğuk kırmızı cücelerin izlenmesi amaçlardan biridir (NASA/JPL-Caltech).

Keşfedilen dört karasal gezegenin çapları Dünya’nınkine göre %20 ile %50 daha büyüktür. Bu gezegenler 181 ışık yılı uzaktaki Kova takımyıldızı yönünde yer alan Güneş’in yarısından da küçük ve daha az parlak M türü cüce yıldızının çevresinde dolanmaktadır. Gezegenlerin yörüngeleri 5,5 gün ile 24 gün arasında değişmektedir. Dolayısıyla bu gezegenler yıldızlarına Merkür’ün Güneş’e olan uzaklığından çok daha yakındır. Arizona Üniversitesindeki Ay ve Gezegen Laboratuvarından (Lunar and Planetary Laboratory) Ian Crossfield’a göre yıldızına bu kadar yakın dolanan gezegenlerde, sadece bu değere bakarak, yaşamın olmadığını söylemek için henüz erken.

Araştırmacılar K2 verilerine ek olarak Hawaii’deki WM Keck Gözlemevi ve North Gemini teleskopu ile Kaliforniya Üniversitesi’ndeki Büyük Dürbün teleskopundan yararlandılar.

otegezegen_13
Ötegezegen keşifleri ne kadar önemliyse bunların uydularının keşfi de o kadar önemlidir. Bu görsel bir kırmızı cüce çevresinde dolanan ötegezegen ve onun iki uydusunu gösteriyor (D. Aguilar/Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics).

Kepler ve K2 aracı yıldızının çevresinde dolanan gezegenleri, yıldızın parlaklığını ölçerek keşfeder. İlk Kepler görevinde Güneş benzeri yıldızların çoğunlukta olduğu kuzey yarıkürede görülen bir alan incelendi. 2013 yılında K2 adı verilen aracın yeni görevi gökyüzündeki her noktayı izleyerek yeni gezegenler keşfetmek olarak yenilenmiştir. K2 görevi yer merkezli teleskoplarla desteklenmektedir.

K2, gökyüzünün her noktasına bakma yeteneğine sahiptir. Samanyolu’nda Güneş benzeri yıldızdan daha fazla sayıda küçük ve soğuk kırmızı cücelerin izlenmesi amaçlardan biridir.

K2’nin belirlediği aday gezegenlerin doğrulanması için yüksek çözünürlükteki görüntülerin yanı sıra yüksek çözünürlükteki optik tayfölçerler kullanıldı. Bir yıldızın yörüngesinde dolanan olası bir gezegenin kütle, yarıçap ve sıcaklık gibi temel özellikleri tayfölçerdeki prizmaya gelen ışığın incelenmesiyle hesaplanır.

K2 görevi gelecekteki Geçiş Ötegezegenleri Keşif Uydusu (Transiting Exoplanet Survey Satellite) ile James Webb Uzay Teleskopu için bir öncü araç olarak nitelendirilmektedir.

NASA’nın Ames Araştırma Merkezinden K2 görevi araştırmacılarından Moffett Field: “K2 yakın yıldızların çevresindeki gezegenlerin keşfini kolaylaştırmaktadır. Böylece bu gezegenlerin atmosferleri James Webb ile daha gelişmiş teleskoplarla incelenebilir. Yakın gelecekte daha rahat verilere ve gözlem sonuçlarına ulaşabileceğiz” diyor.

JPL

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d