Kalp ve Ruh Bulutsuları

WISE’den Kalp ve Ruh Bulutsuları. (NASA/JPL-Caltech/UCLA)

NASA’nın Geniş Alan Kızılötesi Tarayıcısı (WISE) Kalp (Heart) ve Ruh (Soul) genişleyen bulutsularının görüntülerini yayınladı. Görevi olan gökyüzünün dörtte üçünü tarayan aracın ilettiği bu görüntü yaklaşık 1 milyon kareden oluşmaktadır.

Görüntü hakkında bilgi veren Los Angeles’taki Kaliforniya Üniversitesi’nden (UCLA) Ned Wright, “Bu görüntü WISE’nin geniş alandaki gücünü gösteriyor. Biz gökyüzünün kuzey, güney, doğu ve batısı olmak üzere tüm alanlarını tarıyoruz” diyor.

Kalp Bulutsusu adını insan kalbine benzerliğinden dolayı almıştır. Ruh ise kalbe benzemekle birlikte daha çok kulak memesine benzetilebilir. 6000 ışık yılı uzaklıktaki Kraliçe Takımyıldızı’nda yer alan bulutsular, hem yeni yıldız oluşum bölgeleri hem de dev gaz, toz baloncuklarının hapsettiği yıldızların parladığı ve bu bulutların genişlediği alanlardır. WISE’nin kızılötesi teleskopu ile bu soğuk gaz ve toz bulutunun içinde saklanan yıldızlar görülebiliyor.

Araç şimdiye kadar 960 000 görüntüyi dünyaya iletti. Bunlar arasında yıldız oluşum bölgeleri, uzak gökadalar kendini gösterdi. Ayrıca araç şimdiye kadar Mars-Jüpiter arasında dolanan 60 000’den fazla asteroit keşfetti. Bunların 11 000’i yeni keşif ve 50’si ise Dünya’ya 48 milyon km kadar yaklaşabilen cisimlerdir.
WISE’nin bir amacı da güneş sistemi içindeki asteroitleri ve onlarda oluşan değişimleri gözlemektir. Bunu yaparken de kızılötesi algılama yeteneğini kullanıyor. Asteroit gözlemleri ile güneş sisteminin kökeni hakkında  bilgi edinilebilecek.
WISE ayrıca Jüpiter’in çevresinde dolanan Truva grubunun 800’den fazla üyesini de gözledi. 4500 dolayında olduğu düşünülen grup üyelerinin gözlenmesi dış gezegenlerin çevresinde bu türden ne kadar cisim olduğu ve nasıl çoğaldıkları bilgisini de sunacak.

WISE 72 kuyrukluyıldız da keşfetti. Daha bunlardan düzinelerce bulması bekleniyor. Veriler bu cisimlerin güneşe doğru olan yörüngelerinin hesaplanmasında kullanılabilecek.

Kaynak: NASA/JPL

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d