Mars’ta Hortum

MRO, Mars’ın kuzeyinde 20 km yükseliğe ulaşan ve 70 metre genişlikte bir hortum yakaladı. (NASA / JPL-Caltech / UA)

14 Mart’ta Mars’ın kuzeyindeki Amazonis Planitia bölgesini etkileyen ve yüksekliği 20 km’yi bulan bir hortum oluştu. Hortum Mars Yörünge Aracı (MRO-Mars Reconnaissance Orbiter) üzerindeki Yüksek Çözünürlüklü Bilim Kamerası (HiRISE) tarafından görüntülendi. Hortum bir futbol sahası genişliğinin dörtte üçünden biraz fazla büyüklükteydi (70 metre).  

Toz fırtınaları Dünya’nın yanı sıra Mars yüzeyinde de oluşuyor. Yerden havaya iplik gibi uzanan hava sütununun çektiği toz görünür hale geliyor. Kasırgalardan farklı olarak toz fırtınaları genellikle havanın açık olduğu durumda, güneş ışınlarının yeri ısıtmasıyla oluşup ısıyı havaya taşır.Yere yakın sıcak hava yükselerek daha serin havaya yönelir ve koşullar uygunsa dönerek ilerler.

Görüntü Mars’ta kuzey gündönümüne yaklaşılırken, kuzey orta enlemlerde güneşin yüzeyi kuvvetle ısıttığı bir dönemde elde edildi.

MRO 2006 yılından bu yana Kızıl Gezegeni üzerindeki gelişmiş aletlerin yardımıyla inceliyor. Uzunca bir süredir görevini sürdüren araç, gezegenin eski ortamını ve böylesi rüzgarları, göktaşı etkilerini, mevsimsel dönüşümleri inceleyerek Mars hakkındaki soru işaretlerinin giderilmesinde önemli bir katkı sağlıyor. MRO şimdiye kadar Mars görevinde bulunan tüm araçlardan daha fazla veriyi dünyaya iletmiştir.

 JPL   

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d