Mars’ta Yaşam İzine Doğru

Mars’ın Gale kraterinde görev yapan Merak (Curiosity) robotu organik bileşikler keşfederek önemli bir bilgi elde etti. Yeni bulgular Mars’ın geçmişte yaşama uygun yapıda olduğunu gösteriyor. Bu gelişmenin gezegende geçmişte yaşam olduğunu kanıtladığı anlamına gelmediğini de belirtmek gerek.

Merak, milyarlarca yıl yaşındaki Mars kayalarında organik moleküllere rastladı (NASA/GSFC ).

Yeni veriler yüzeye yakın 3 milyar yıl yaşındaki tortul kayaçlarda sert organik moleküller olduğunu ve gezegenin atmosferindeki metan miktarının mevsimsel değişimlerini ortaya çıkardı.

Karbon ve hidrojen içeren organik moleküllerde aynı zamanda oksijen ve azot gibi elementler de bulunabilir. Genel olarak yaşamla ilişkili olsa da organik moleküller biyolojik olmayan süreçlerle de oluşabilir. Yani, bulunmaları yaşamın olduğu anlamına gelmez.

NASA Genel Merkezinden Bilim Görevleri yönetici yardımcısı Thomas Zurbuchen: “Bu bulgular bize Mars’ta yaşamın izini sürmemiz gerektiğini söylüyor. Devam eden ve planlanan görevlerle Kızıl Gezegen’de şaşırtıcı keşiflerin geleceğine eminim” diyor.

NASA’nın Goddard Uçuş Merkezinden Jen Eigenbrode: “Organik molekülleri bulduk ama Merak bunların kaynağını belirleyemedi. Bu eskiden yaşam olduğunu gösterebilir ama tersi de olabilir. Bulgular gezegenin geçmişten günümüze değişen koşullarını ve kimyasal yapısını gösteriyor” diyor.

Mars şu an kuru ve su tutamayan bir gezegen olmasına karşılık geçmişinin çok farklı olduğunu gösteren kanıtlara ulaşıldı. Gale krateri milyarlarca yıl önce suyla doluydu ve içeriğindeki kimyasal maddeler, enerji kaynakları yaşam için gerekli bileşenlerin olduğunu ortaya koymaktadır.

“Mars yüzeyi ışınıma (radyasyon) uğruyor. Bu ışınım kimyasalları parçalıyor. Mars’ın yaşama izin verdiği dönemlerde biriken kimyasal maddeyi bir kayanın beş santimetre derininde bulmak araştırmaya devam etmemizi söyleyen iyi bir bulgudur” diyor Eigenbrode.

Gale kraterinde Mars atmosferindeki metan değişimleri grafiği. (NASA / JPL-Caltech)

Atmosferdeki metan değişimleri de yaşam olasılığını güçlendiren bir başka veri. Gezegenin atmosferindeki metan değişimlerinin mevsimlere göre grafiği oluşturuldu. Bu veriler altı Dünya yılı ya da üç Mars yılına karşılık geliyor.

Metan su-kaya ilişkisi nedeniyle üretilmiş olabilir. Ancak bilim insanları metanın oluşmasında bir diğer etken olan biyolojik kökeni dışlamıyorlar. Daha önce atmosferin dış katmanlarında metan çıkışları tespit edilmişti. Yeni sonuçlar Gale kraterindeki metan çıkışlarının yaz mevsiminde arttığını ve kış mevsiminde azaldığını gösteriyor.

JPL

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d