Mavi Satürn

mavi saturn

Gezegenler ve uyduları bazen simsiyah uzayın etkisiyle hoş görüntüler oluşturabilir. Ay, Dünya’nın gölgesine girdiğinde Ay tutulması gerçekleşir ve rengi farklılaşır. Jüpiter’in uydularının gölgelerinin devin üzerinde görünmesi gibi.

Böylesi ilginç görüntüler sunan cisimlerden biri de Satürn’dür. Satürn ve sistemini gözleyen Cassini uydusu 1 Temmuz’da 10. Yılını kutlayacak. Cassini geçen 10 yıl boyunca bize nice birbirinden güzel ve ilgi çekici görüntüler yolladı.

Bu görüntü de ön planda görülen Satürn’ün küçük ve buzlu uydusu Mimas’tır. Mavimsi bir zeminle birlikte Satürn’ün kuzey yarımküresini görüyorsunuz. Bu zemindeki koyu çizgiler ise halkaları gösterir.
Bildiğimiz Satürn görüntüsü gibi bir fotoğraf değil bu. Satürn altın sarısı rengiyle parlarken burada neden mavi? Bunun nedeni Satürn’ün bu bölgesine giren güneş ışığının atmosferdeki moleküllerce saçılması ve daha uzun yol almaya mecbur kalmasıdır. Mavimsi ışığın dalga boyu daha kısadır. Bu olay Dünya’daki atmosferin mavi görülmesine benzer.

Bu fotoğrafın çekildiği zaman olan 2005’ten bu yana Satürn’ün güney kutbunun rengi altın sarısından maviye döndü.

Bu görüntü 18 Ocak 2005’te Cassini’nin dar açılı kamerası ile kızılötesi ve morötesi gözlemlerinden oluşturuldu.

Görüntü telif: NASA/JPL/Space Science Institute

ESA

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d