Merak İlk Deliğini Açtı

Merak 176. sol gününden (Mars günü) başka bie ifadeyle 2 Şubat 2013’de hedefindeki John Klein kayasını döner ve darbeli matkabıyla deldi. Görüntüde görülen toz halkaları matkabın bıraktığı izlerdir. (NASA/JPL-Caltech/MSSS)

NASA’nın Mars robotu Merak bir kayayı matkabıyla delerek görüntüsünü iletti. Robotun başarıyla geçen bu operasyonuyla birlikte ilk kez bir başka gezegende bir kaya delinip görüntülenmiş oldu. Robot bunun ardından bir dizi sondaj daha gerçekleştirecek.

Merak 176. sol gününden (Mars günü) başka bir ifadeyle 2 Şubat 2013’de hedefindeki John Klein kayasını döner ve darbeli matkabıyla deldi. Görüntüde görülen toz halkaları matkabın bıraktığı izlerdir.

Robotun kolunda bulunan kamera ile de 10 cm yükseklikten fotoğrafı alındı. 7,7 cm genişliğindeki alanın üçte biri kadar yani 1,7 cm’lik delinen kısmı görülüyor.

Merak iki yıl sürecek görevi süresince Gale Krateri’nde geçmişte mikrobik yaşamın gerçekleşip gerçekleşmediğini araştıracak.

JPL

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d