ISS’den Hava Durumu-Yakında

ISS’ye yerleştirilecek hava ölçümü aleti küçük kare içinde gösterilmiştir. (NASA/JPL-Caltech/JSC)

NASA’nın daha önce uydu parçalarını test etmek için tasarladığı QuikScat bir donanım değişikliğiyle 2014 yılında Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) yerleştirilerek hava durumu tahminlerini gerçekleştirecek. Böylece ISS ile uzaydan Dünya’nın bütününe ilişkin hava tahminleri yapılabilecek. Yeni aletin adı ISS-RapidScat olacak.

NASA’nın Uluslararası Uzay İstasyonu programı yöneticisi Mike Suffredini: “Uzay istasyonuna yerleştirilecek aletle hava tahminlerinin daha doğru ve çok daha ucuza yapılabileceğini göreceğiz” diyor.

ISS-RapidScat iki yıl önce tasarlandı ve ancak üzerindeki teknoloji 10 kez değiştirildi. Alet okyanus rüzgarlarını izleyerek olası kasırgaları önceden belirleyebilecek kapasiteye sahip. Alet, bir uçak ya da bir uydu yardımıyla Dünya yüzeyini tarayarak, yüzeyden gelen yansıma veya saçılma etkisini ölçebilen mikrodalga radar duyargasına (sensör) sahip.

ISS-RapidScat QuikScat ile benzer ölçüm hassasiyetine sahip olacak ve ISS ile görülebilen tün bölgeleri izleyebilecek. Alet Space X Dragon kargo gemisiyle ISS’ye gönderilecek.

ISS bir günde Dünya’nın çeşitli bölgeleri üzerinden geçmektedir. Geçişi sırasında da yörüngedeki diğer uyduların yörüngelerinden geçer. Böylece ISS-RapidScat diğer uydu verileriyle bir eş zamanlı çalışmayı da gerçekleştirecek. Alınan veriler uzun dönemli çalışmalara da yardımcı olacak.

ISS-RapidScat günün her saati için Dünya’daki rüzgar ölçümlerini yapacak. Tropik bulutlar, Dünya’daki su-enerji döngülerini ölçerek bilimcilerin hava ve iklim modelleri geliştirmelerine yardımcı olacak.

JPL

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d