NGC 2467 Yıldız Oluşum Bölgesi

Hubble’ın görüntülediği ve çoğunlukla hidrojenden oluşan NGC 2467’de yeni oluşmuş parlak ve genç yıldızlar mavi renkleriyle kendini göstermiş. (NASA, ESA and Macquarie University)

Hubble bu sefer rengarenk bir yıldız oluşum bölgesi olan NGC 2467’yi görüntüledi. Renkli kozmik çorbanın içinde özellikle parlak mavi genç yıldızlar ön planda görünüyor.

NGC 2467 yıldız oluşum bölgesi oldukça geniş bir gaz bulutudur ve çoğunlukla hidrojenden oluşmuştur. Bu nedenle bölgede bol bol yeni yıldız oluşmaktadır. Görüntüde görünen parlak ve mavi yıldızlar bu tip yeni doğmuş genç yıldızlardır ve daha birçoğu da toz bulutunun arkasında gizlenmiştir.

Hubble işte bu güzelliği ve astrofiziksel sürecin ipuçlarını bu olağanüstü fotoğrafla vermektedir. Bölgedeki sıcak genç yıldızlar zamanla morötesi ışıma nedeniyle yakınındaki gaz bulutunu delerek kendini gösterebilmektedir. Bu ışımanın çoğu ise görüntünün ortasının hemen üstündeki oldukça parlak yıldızdan geldiği tespit edildi. Bu yıldızın çevresindeki toz bulutunu temizlediği yakınında oluşan yıldızlardan anlaşılıyor.

Geniş alan görüntüsüyle NGC 2467 bölgesi. (Digitized Sky Survey 2. Acknowledgment: Davide De Martin)

Gökyüzünün en tanınmış yıldız oluşum bölgelerinden olan Avcı (Orion) Bulutsusu, çıplak gözle görülebilir. NGC 2467 bu bölgeye benzer ancak daha uzaktadır. Bu tip bölgeler evrende oldukça fazla sayıda bulunurlar ve evrenin kimyasal yapısını belirlemede önemli rol oynarlar. Bazı gökadaların onlarca ya da binlerce yıldız oluşum bölgesi içerdiği de biliniyor. Bunlara bir örnek de Büyük Magellan Bulutu’ndaki 30 Doradus Bölgesi’dir.

Güneydeki Pupa (Puppis) takımyıldızında bulunan ve 19. Yüzyılda keşfedilen NGC 2467, 13 000 ışık yılı uzaklıktadır.

Bu fotoğraf 2004 yılında Geniş Alan Kamerası ile mavi, yeşil ve kırmızı filtreleriyle alınan görüntüler eşliğinde oluşturulmuştur.

Kaynak: Hubble-ESA

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d