Omega Bulutsusu

Avrupa Güney Gözlemevi’nin (ESO) Çok Büyük Teleskopu (VLT) ile Omega Bulutsusu’nun net bir görüntüsü elde edildi. Bulutsu’nun gül rengindeki orta kısmındaki yeni yıldız oluşturan gaz ve toz bulutları ayrıntılı bir şekilde görülebiliyor.

VLT gözüyle Omega ya da diğer adıyla Kuğu Bulutsusu. (ESO)VLT gözüyle Omega ya da diğper adıyla Kuğu Bulutsusu. (ESO)

Omega Bulutsusu’ndaki koyu renkli gaz ve toz yapısı yeni nesil yıldızların oluşumu için gerekli hammaddeyi sağlamaktadır. Bulutsuda göz kamaştıracak kadar parlak mavi ışık yayan yıldızlar sahnede yerini yeni almış yıldızlardır. Dumanlı görünüm içindeki şerit şeklinde parlayan gaz yeni başlangıçlara gebe. Buluttaki daha koyu kırmızı bölgeler ise genç ve sıcak yıldızların yoğun morötesi ışınımı etkisi parlayan hidrojen gazının varlığını gösteriyor.

Omega Bulutsusu gören kişinin hayal gücüne farklı adlar almıştır: Kuğu Bulutsusu, At Nalı Bulutsusu, Istakoz Bulutsusu gibi. Bulutsu ayrıca M17 (Messier 17) ve NGC 6618 olarak da katalogda yerini almıştır. Bulutsu Yay Takımyıldızı içinde ve 6500 ışık yılı uzağımızda yer almaktadır.

Gaz ve toz alanı içinde Samanyolu’nun büyük kütleli ve en genç yıldızlarını barındıran, en aktif yıldız oluşumunu gerçekleştiren bölgelerinden biri olan Omega Bulutsusu Gökbilimcilerin popüler gözlem nesnelerinden biridir.

Loading player…

ESO

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d