Robot Astronotlar Geliyor

Bu robotlar diğer robotların tersine 20 kg’lık ağırlıkları kaldırabiliyor.

NASA, General Motors (GM) ile birlikte otomotiv ve havacılık alanlarında kullanılmak üzere yeni nesil robotların üretimi için işbirliği içindeler. Bu teknolojinin mümkün olan en kısa zamanda kullanımı için uğraş veriliyor.

NASA ve GM, insanlarla birlikte çalışabilecek yeni robotları üretmek için çalışıyor. Sözkonusu robotlar araçlarda daha güvenli sürüşe neden olmasının yanında uzay boşluğundaki astronotlar için tehlikeli olabilecek görevleri üstlenebilecek.

NASA’nın Keşif Görevleri Yönetim Merkezi’nden Doug Cooke: “Robonaut 2 (R2) R1’e göre daha hızlı, daha becerikli ve daha donanımlı bir robottur. Bu robot öncelikle ellerini bir insan gibi kullanabiliyor. Bu robot gerek dünya üzerinde gerekse uzay boşluğunda tehlikeli ve zor görevleri yerine getirebilir. Çok yönlü olarak geliştirilmiş bir robottur” diyor.

Ay yüzeyinde görev yapması için planlanan R1’ler.

Bu robotlarda bulunan sensörler ile araçların daha ileri görme yeteneğine kavuşacağı ve böylece otomobil güvenliğinde en üst seviyeye çıkılacağı vurgulanıyor. Hem uzay hem de yeryüzünde kullanılabilecek gelişmiş bir robot.

Robotlar karmaşık işleri bir insan gibi ellerini kullanarak yapabilecek kadar da becerikliler. Bu fikir yeni değil, daha önce de bir insansı robot uzay yolculuğu için 10 yıl kadar önce tasarlanmıştı. Geçen 10 yıl boyunca NASA robot teknolojileri konusunda önemli ayrıntıları elde etti. Bu bilgi ve birikimleri şimdi yeni nesil bir robot üzerinde deniyorlar. Böylece uzay yolculuklarında yeni bir dönem başlayabilir.

R2’ler insan gibi ellerini rahatlıkla kullabiliyor.

Johnson Uzay Merkezi’nden Mike Coats, bu robotların bizim için zor olan işlerli uzayda yapabileceğini bilerek üretildiklerini söylüyor. Daha önce Ay’da kullanılabilecek bir robot için GM ile işbirliği yapılmıştı.

Anlaşılan önümüzdeki 10 yıl içinde bu robotları dünya üzerinde olmasa bile en azından uzay boşluğunda görev yaparken görebiliriz.

Kaynak: NASA/JSC

Önerilir...

4 Yorum

  1. Olabilir hocam 🙂 Ama sanırım çözdüm 😀 İlk başta eliyle kalbini gösteriyor diye düşünmüştüm,ama kalp orada olmuyor 😀 Sonra izlediğimde büyük bir olasılıkla “gözüm üzerinde” demek istiyor,kalbini gösterirse sevgisini dile getiriyor olabilirdi ama sanmıyorum.Yinede güzel Dünya’mıza sevgiyle baktığı kesin… 🙂

  2. Bu gerçekten çok güzel bir haber 🙂 Ama benim asıl ilgimi çeken video oldu.Özellikle Dünya’yı gördüğünde yaptığı hareket beni çok etkiledi 🙂 Tam olarak yaptığı hareketin anlamı neydi ? Sonuçta bunu herkes farklı yorumlar ama sadece bir anlamı olmalı.

    1. Sanki Dünya’dan uzaklaştığına üzülmüş ve bir daha geri dönmeyecek gibi.

  3. çok heyecan verici.videoda çok hoş olmuş hani..

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d