Sıcak Jüpiterlerde Su Bulutları Gözlendi

Ötegezegenlerde hatta yıldızına çok yakın olduğu için sıcak Jüpiterler olarak nitelenen Jüpiter benzeri gaz devlerinde bile su arama sıcak bir konudur. Bu gezegenlerin 1100 Santigrat dereceye ulaşan sıcaklığa sahip kavurucu atmosferlerinde su buharına rastlanabilir.

sicak jupiterde su
Sıcak Jüpiterlerin atmosferlerinde su bulutlarının izine rastlandı. (NASA/JPL-Caltech) (Türkçesi: Astronomi Diyarı)

Gökbilimciler birkaç sıcak Jüpiter’de su izine rastladı. NASA’nın Jet İticileri Laboratuvarı’ndaki araştırmacılar bu dev gezegenlerin atmosferlerinin ortak özelliklerini öğrenmek için yola çıktı.

Araştırmacılar NASA’nın Hubble Uzay Teleskopu tarafından incelenen sıcak Jüpiterlerin bir kısmını ele aldı. Sonuçta bu gezegenlerin yaklaşık yarısının atmosferinde bulutlar olduğu belirlendi.

Kaliforniya State Üniversitesi’nden Aishwarya Iyer: “Çalışmamızın amacı gezegenlerin atmosferlerinde gözlenen özelliklerin benzerliklerini araştırmaktı” diyor.

Atmosferdeki bulutlar ya da sis katmanları atmosferin görünmesi önündeki engeldir. Bu örnekteki gezegenler çok sıcak atmosfere sahip olduğundan sahip oldukları bulutlar sudan oluşamaz.

“Bulut ya da sisli yapılara hemen hemen her gezegende rastladık. Bulut ya da sisin gezegen atmosferindeki su miktarını etkilediğini düşünmek zorundayız.”

Çalışmada Hubble ile gözlenmiş 19 sıcak Jüpiter’e bakıldı. Teleskopa takılı Geniş Alan Kamerası 3 ile ulaşılan verilerde gezegenlerin dokuzunda su buharına rastlanırken on tanesinde suya rastlanmadı.

Gezegenleri karşılaştırmak ve desenlerine bakmak için verilerin belli bir standartta olması gerekiyordu. Bunun için önce gezegenlerin ortalama ışık tayfını oluşturmak için 19 gezegenin veri setleri birleştirildi. Daha sonra bulutsuz, az bulutlu ve çok bulutlu atmosfer modelleri ile veriler karşılaştırıldı.

Böylece gezegenlerin neredeyse yarısında sis ya da bulut olduğu görüldü. Ancak şimdilik bu yapıların doğası bilinmiyor.

JPL’den çalışma ekibi Robert Zellem: “Bu gezegenlerde bulut ya da sis görmek oldukça şaşırtıcı” diyor.

“Gezegenlerin ne kadarında su molekülü olduğunu anlamak bazı soruların yanıtına yardım edebilir. Örneğin mevcut konumlarında mı oluştular yoksa içeri doğru göç mü etmişlerdir?”

JPL’den ötegezegen keşfi ve bilim grubu üyesi Mark Swain: “Çalışma, gelecekte bu soruların yanıtlarının ve gezegenlerin özelliklerinin anlaşılması yolunda heyecan verici bir adımdır” diyor.

JPL

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d