Spirit Uykuya Daldı

NASA’nın Mars robotlarından Ruh (Spirit) aracı, 30 Mart’taki görüşmeye yanıt vermedi. Bu da aracın artık uyku moduna girdiğini gösteriyor. Araç enerjisinin belli değere düşmesiyle uyku moduna girip kendine gerekli olan enerjiyi toplayana kadar suskun kalıyor.

NASA’nın Jet İtici Güç Laboratuvarı’ndan Mars ikizleri projesinden sorumlu John Callas, “Ruh ile haftalarca iletişim kuramayabiliriz. Ama biz her fırsatta araçtan gelecek bir sinyali bekliyor olacağız” diyor.

Ruh, bulunduğu bölgeye kış mevsimi geldiğinden, güneş panelleri yeterli güneş ışığını alamıyor. Bu nedenle aracın yeterli enerjiyi toplaması normal zamanlara göre daha uzun sürecek. Hatırlanacağı üzere Ruh’un tekerleri pudra inceliğindeki bir kum yığınına saplanmış ve oradan kurtarılamamıştı. Araç yeterli enerjiyi toplaması için kuzeye doğru döndürülmüştü. Araç bundan sonra sabit bir istasyon gibi görev yapacağı da Ocak ayının başında açıklanmıştı.

Ruh, 2004’te Mars yüzeyine inmiş ve üç ay sürmesi öngörülen görevine başlamıştı. Araç 6 yıldır görevinin başında ve yenilenen hedeflerle görevine devam ediyor.
Araçla daha önce birkaç kez iletişim kurulmasına karşılık son günlerde gönderilen sinyallere yanıt vermeyen aracın, uyku moduna girdiği sanılıyor.
Callas: “her şeye rağmen olabilecek en küçük olasılıkları bile göz ardı etmiyoruz. Ancak büyük bir olasılıkla Ruh’un çağrılara yanıt vermemesinin nedeni, aracın güç toplaması için kış uykusuna yatmasıdır” diyor.

Gelecek haftalarda aracın elektronik devreleri, aracın Mars’ta geçirdiği tüm zamanların en soğuk sıcaklıklarıyla karşılaşacak. Ancak devreler böylesi sıcaklıkların daha düşük değerlerine dahi dayanabilecek şekilde tasarlandığından, bunun elektronik devrelerde bir sorun oluşturacağı sanılmıyor.

Kaynak: NASA/JPL

Önerilir...

3 Yorum

 1. valla çok güzelmiş.astronomi diyarını hemen hemen hergün ziyaret ederim ama hiç farkına varmadım….ben şimdi izni olursa şairimizin şiirini facete duvarıma yazıcam…

 2. çok güzel bir şiir olmuş sizi saygıyla kutluyorum

 3. Uyan Spirit Uyan

  Marsa yaz geldi yine Spirit uyanmaz
  Kuma saplandın gönül derde dayanmaz
  Çağrı yollarım Spirit sinyallerin duyulmaz…
  Uyan Spirit uyan derin uykudan

  Fotoğraflar çektim senin elinden
  Usandim uzayda gurbet elinden
  Hiç kimse bilmez marsta halimden
  Uyan Spirit derin uykudan

  Bunca diyar gezdin bilim için
  Niye küstün bana elin marsı için
  Dilerim Allahtan sizlasin için
  Uyan Spirit uyan derin uykudan

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d