TESS’den Deneme Fotoğrafı

NASA’nın yeni gezegen avcısı TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) 17 Mayıs’taki Ay yakın uçuşunu tamamladı. Uzay aracı bu sırada Ay’a 8000 km yaklaştı. TESS yakında görev yapacağı yörüngesine oturmak üzere son manevralarına başlayacak.

TESS’in ilettiği bu görüntüde güney takımyıldızı Erboğa (Centaurus) yönündeki 200 binden fazla yıldız görülmektedir. Sağ üst köşede Kömür Çuvalı (Coalsack) bulutsusu (koyu renkteki alan) ve sol alt köşede parlak yıldız Beta Centauri görülmektedir. (NASA/MIT/TESS)

TESS üzerindeki dört kameradan birinden iki saniyelik deneme pozu alındı. Alınan görüntü güney takımyıldızı Erboğa (Centaurus) yönündeki 200 binden fazla yıldızı ortaya koydu. Sağ üst köşede Kömür Çuvalı (Coalsack) bulutsusu (koyu renkteki alan) ve sol alt köşede parlak yıldız Beta Centauri görülmektedir. TESS iki yıl sürecek gökyüzü taramasında bu fotoğraftan 400 kat daha büyük alanı görüntüleyecek. Bilimsel kalite açısından ilk görüntüyü ise Haziran ayında alması planlanıyor.

TESS ve Ay. (NASA)

TESS 30 Mayıs’ta araştırma yapacağı yörüngesine girmek üzere roketlerini ateşleyip son manevrasını yapacak. Son derece eliptik olan yörüngesi nedeniyle gökyüzünü çok geniş açıda görüp büyük dilimler halinde tarayacak. TESS bu yörüngeye yerleştikten ve kamera kalibrasyonlarını tamamladıktan sonra Haziran ayı ortalarında tam anlamıyla göreve başlaması bekleniyor.

18 Nisan’da Florida’daki Cape Canaveral Hava Kuvvetleri Üssünden fırlatılan TESS NASA’nın yeni ötegezegen keşif aracıdır. Araç yıldız parlaklık değişimlerini ölçerek gezegen avlayacak. Gezegen, yıldızın önünden geçerken gözlenen parlaklığında bir azalma gerçekleşir. Bu azalma miktarı ve süresi gezegenin kütlesi, yörüngesi hakkında bilgiler verir. TESS’in binlerce gezegen keşfetmesi bekleniyor. TESS’in keşfettiği gezegenlerin atmosferleri daha sonra 2020’de göreve başlaması planlanan James Webb teleskopu ile izlenecek.

NASA/Goddard

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d