NASA Mars’a Helikopter Yollayacak

NASA Mars’a helikopter yollamayı planlıyor. 2013 yılında başlatılan yeni projede Mars helikopteri küçük parçalar şeklinde üretilecek. Dört yıl süren tasarım sonucunda helikopterin yaklaşık 1,8 kg kütleli ve gövdesinin bir voleybol topunun büyüklüğünde olacağı belirtiliyor. Buna karşılık pervaneleri Mars atmosferinin ince olması nedeniyle Dünya’daki benzerinin 10 katı uzunluğunda olacak.

Mars helikopteri Temmuz 2000’de fırlatılacak (NASA / JPL-Caltech).

NASA’nın Washington’daki merkezinden Thomas Zurbucken: “Wright kardeşler 117 yıl önce havada güçlü ve kontrollü uçuşun gerçekleşebileceğini göstermişti. Biz de bunun başka bir dünyada da yapılabileceğini göstereceğiz. Böylece Mars’ın ilginç doğasını gözler önüne sereceğiz” diyor.

Helikopterde kullanılan tüm malzeme hafif ve dayanıklı malzemeden üretilecek. Ayrıca helikopterde Mars’ta çalışmasına destek olacak lityum iyon pillerinin şarjı için güneş pilleri ve soğuk Mars gecelerinde ısınmasını sağlayacak mekanizmada yer alacak. Helikopterin uçması ise başka bir yöntem içeriyor.

Mars Helikopteri (Mars 2000) projesi yöneticisi Mim Aung: “Dünya’da uçan bir helikopterin rakımı yaklaşık 40 bin fit (1 fit 30,5 cm). Mars atmosferi ise Dünya atmosferinin yüzde biri kalınlığında. Bu nedenle Kızıl gezegende helikopterin uçması için en az 100 bin fite çıkması gerekiyor. Bu seviyede dengesini sağlaması ve güvenle uçabilmesi içinse hafif ve güçlü olması şart” diyor ve ekliyor:

Helikopterin animasyonu (NASA / JPL-CalTech).

“Helikopterde bir pilot olmayacak. Dünya’ya birkaç ışık dakikası uzaklıkta olacak ve onu eş zamanlı izlemenin bir yolu yok. Bu nedenle yer aracından komutları alıp bunu değerlendirecek özel bir tasarıma ihtiyaç duyduk. Yüzeydeki araç bunu gerçekleştirecek.”

Zurbucken: “Tepenin arkasında ne var? Mars yüzeyden olduğu kadar yörüngeden de fark edilen harika manzaraları olan bir dünya. Marscopter ile birlikte gelecek Mars görevlerini de planlayabileceğiz” diyor.

Mars 2020’nin, Atlas V roketiyle fırlatılması ve 2021’de Mars’a ulaşması planlıyor.

Yüzey aracı ise yaşana bilirlik ve yaşam belirtileri araştırmaları ile gelecekte Mars’a inecek araştırmacılar için gerekli doğal kaynaklar ve tehlikeleri analiz edecek. Araştırmacılar bu amaçla yüzeyden taş ve toprak örneklerini yer aracından yararlanarak incelemeyi düşünüyor. Araçlar gelecekte gezegende kullanılması ve Dünya’ya dönüş olasılığı düşünülerek için gezegende bırakılacak.

(Tanıtım filmini izlemenizi öneririm.)

JPL

Önerilir...

1 Yorum

  1. Güzel bir makale olmuş.

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d