Uranüs’te Sürpriz Keşif

30 yıllık veriler yeni bir keşfe yol açtı: Uranüs’ün önceden bilinmeyen iki uydusu keşfedilmiş olabilir.

uranus
Hubble teleskopunun Ağustos 2003’de elde ettiği Uranüs fotoğrafı (Telif: NASA/Erich Karkoschka (Univ. Arizona)).

NASA’nın yaklaşık 30 yıl önce Uranüs’ün yakınından geçen Voyager 2 verilerini irdeleyen araştırmacılar, gaz devinin halkasında önceden bilinmeyen iki küçük cisim fark etti. Gezegenin ilk ve ikinci halkasında iki parlak beyaz nokta gören araştırmacılar bunların bilinmeyen küçük uydular olduğunu ileri sürdü.

Idaho Üniversitesinden Matt Hedman: “Bu cisimler halkaya bağlı olsalardı, dalga boyları halkayla birlikte düzenli seyrederdi. Ancak bunların dalga boyu halkadan bağımsız” diyor.

Bu çalışmanın temeli ise NASA’nın Cassini uydusuyla atıldı. Cassini uydusuyla araştırmacılar halkaların davranışlarını ve özelliklerini öğrendi. Bu temel özelliklerin Uranüs’e uygulanması keşfe yol açtı.

Araştırmacılara göre keşfedilen iki cisim 4 ile 14 km çapında. Bu nedenle gözlenmeleri zor. Ancak dolaylı olarak varlıkları kanıtlanabilir. Yüzeyleri koyu olduğundan yeterince de parlak değiller.

“Voyager 2’nin teknik özelliklerinin yetersiz olması nedeniyle bu küçük uyduları doğrudan görüntüleyemedi” diyor Hedman.

Voyager 2 ile ikizi Voyager 1, Uranüs ve Neptün’ün yakınından yaklaşık aynı zamanlarda geçti. Bunun dışında Voyager 2 Jüpiter ve Satürn’e uğramıştı. Güneş sistemi dışına doğru yol alan iki araçtan Voyager 1’in önümüzdeki birkaç yıl içinde yıldızlararası uzaya girmesi bekleniyor.

JPL

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d