Yeni Ufuklardan Pluto-Charon Dansı

Yeni Ufuklar (New Horizons) uzay aracı cüce gezegen Pluto’ya yolculuğuna devam ediyor. Aracın 25-31 Ocak 2015 tarihleri arasındaki ilettiği görüntüler eşliğinde Pluto ve uydusunu ele alan film görücüye çıktı.

Film, Pluto ve onun çevresinde dolanan uydusu Charon’un düzgün hareketlerini ortaya koyuyor. Pluto ile Charon birbirine kilitli olarak bir turlarını 6,4 günde tamamlıyor. Yeni Ufuklar uzay aracı Dünya’dan 3 milyar kilometre ve Pluto’dan 203 milyon kilometre uzaktadır. Aracın Pluto’ya, Dünya-Güneş uzaklığından yüzde 30 daha fazla uzaktadır. 6,5 gün önceki görüntülerden bu yana araç Pluto’ya 8 milyon km daha yaklaştı.

Yakın plan görüntü.

Charon’un yörüngesi Pluto üzerinde kolayca görülen yalpalamaya neden oluyor. Pluto, uydumuz Ay’ın üçte ikisi çapındadır. Uydusu Charon ise Pluto’nun yarısından biraz büyük boyuttadır.

Görüntünün arka planındaki soluk parlak noktalar uzak yıldızlardır. Yeni Ufuklar’ın Pluto ve uydularını inceleyebilmesi bu uzaklıktan mümkün değildir. Yeni Ufuklar, 14 Temmuz 2015’de Pluto’ya en yakın konumda olacak.

Görsel Telif Hakkı: NASA/APL/Southwest Research Institute

New Horizons/NASA

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d