Yılın En İyi Göktaşı Yağmuru Başlıyor

Bugünlerde kafanızı arada bir de olsa gökyüzüne kaldırın. Belki bir “yıldız kayması” görürsünüz. Yılın en iyi göktaşı yağmuru olan Perseid göktaşı yağmuru asıl 12 Ağustos’u 13 Ağustos’a bağlayan gece göreceğiz. Üstelik o gece göktaşı yağmurlarını ışığıyla gölgeleyen Ay’da yok. Ay’ın olmadığı böyle bir gece de saatte 50-60 akan yıldız görebilirsiniz. Ama o zamana kadar da gökyüzünde tek tük meteor yağmuru görebilirsiniz.

Halk arasında yıldız kayması, akan yıldız gibi terimlerle bilinen göktaşı yağmurları, aslında kuyrukluyıldızların uzaya bıraktığı kalıntılardır. Dünya zaman zaman bu kalıntıların üzerinden geçer. Böylece bu kalıntılar büyük bir hızla dünyaya düşüp atmosferde uğradıkları sürtünmenin etkisiyle alev alırlar. Biz de bu alevi parçaların hareketlerinden dolayı gökyüzünde bir ışık izi şeklinde görürüz. Yıl içerisinde dünya zaman zaman böylesi kalabalık grupların arasından geçmektedir ki bunlar arasında en ünlüsü ve görsel zevki en yüksek olanı 12-13 Ağustos geceleri izlenen Perseid’lerdir.

Yukarıdaki fotoğraf amatör gökbilimcimiz Uğur İkizler’in 2010 yılında gözlemlediği Perseid Göktaşı yağmuruna ait.

Perseidlerin nedeni olan kuyrukluyıldız ise 109P/Swift-Tuttle’dır. Bu kuyrukluyıldızın yörünge dönemi 133 yıl olarak hesaplanmıştır. Kuyrukluyıldızın kalıntıları Dünya’ya saniyede 60 km gibi bir hızla ulaşıyor.

Gözlem Perseid’lerin adını aldığı Perseus (Kahraman) Takımyıldızı’nın doğmasıyla (kuzeydoğudan) başlayacak. Bu da saat 22:00 dolayları demek oluyor. Gözlem en iyi bu takımyıldızın biraz yükselmesiyle gece yarısı zirve yapacak. Gece yarısı çok daha fazla göktaşı yağmuru izleyebileceksiniz. Tabi göktaşı yağmurunu izlemek için Kahraman Takımyıldızı yönüne bakmanıza gerek yok. Yere uzanıp gözünüzü gökyüzüne dikmeniz yeterli olacak. Böylece bir yandan da gökyüzünün büyülü güzelliğine tanık olacaksınız.

Ay’sız bir gecede muhteşem bir güzellik sizi bekliyor olacak. Bakalım rekor sayıya kim/ler ulaşacak?

İyi seyirler…

Önerilir...

1 Yorum

  1. Belçika’dan da izleyebileceğimi umuyorum şimdiden. Havanın kapalı olmamasını da tabii ki. 😀

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d