Yeni Ufuklar’ın Pluto Yolculuğu Sürüyor

Pluto’nun yakınından geçmesi planlanan Yeni Ufuklar (New Horizons) uzay aracının olası kalıntı çarpışmalarından dolayı karşılaşabileceği tehlikelerin beklenenden az olduğu belirlendi. Aracın bulunduğu bölgedeki kalıntı ve tozların daha az tehlike oluşturacağı ve bu nedenle yörünge değişimine gerek olmadığı belirtildi. Pluto ve uydularının yakınındaki toza karşılık Yeni Ufuklar aracının 2015 yılının Temmuz ayında Pluto’nun yakınından geçmesi bekleniyor. …

Bombardıman Altındaki Yıldız

Balina takımyıldızındaki 200 ışık yılı uzaklıktaki 49 CETI adlı bir yıldız milyonlarca yıldır her altı saniyede bir kuyrukluyıldızlar tarafından bombardıman ediliyor.

Gökbilimciler geçtiğimiz son otuz yıl içinde yüzlerce yıldızın çevresinde tozlu diskler keşfetti. Bunlardan sadece ikisinin yörüngesinde büyük miktarda gaz olduğu belirlendi.

Pamuk Prenses’le İlgili Yeni Bulgular!

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü’nde görevli gökbilimciler cüce gezegen 2007 OR10’un yaklaşık yarısının su buzuyla kaplı olduğunu belirledi. Bunun nedeni ise su buzu püskürtmüş volkanlar. Yeni veriler kırmızımsı cüce gezegenin yavaş yavaş uzaya karışan ince bir metan atmosferiyle kaplı olabileceğini de ortaya koydu.