Yeni Ufuklar’ın Pluto Yolculuğu Sürüyor

Pluto’nun yakınından geçmesi planlanan Yeni Ufuklar (New Horizons) uzay aracının olası kalıntı çarpışmalarından dolayı karşılaşabileceği tehlikelerin beklenenden az olduğu belirlendi. Aracın bulunduğu bölgedeki kalıntı ve tozların daha az tehlike oluşturacağı ve bu nedenle yörünge değişimine gerek olmadığı belirtildi.

Pluto ve uydularının yakınındaki toza karşılık Yeni Ufuklar aracının 2015 yılının Temmuz ayında Pluto’nun yakınından geçmesi bekleniyor. Uzay aracından sorumlu ekibe göre araca çarpabilecek bir cisim en fazla yüzde 0,3’lük bir zarara yol açacak. Bu da aracın Pluto’dan yaklaşık 12.500 km uzaktan geçmesinin önünde bir engel değil.

Johns Hopkins Üniversitesi Fizik Laboratuvarı’ndan Hal Weaver: “Bir toz tanesinin uzay aracına çarpması, görevini etkileyemeyecek kadar küçük bir etkiye neden olacak. Buna karşılık beklemediğimiz bir durumla karşılaşma riskini de göz önünde tutarak, iki alternatif rota her ihtimale karşı hazırda bekliyor” diyor.

Korkulan olmadı. Yeni Ufuklar2ın Pluto2ya yaklaştıkça bölgedeki kalıntıların araca zarar verebileceği ve yörüngesinde değişiklik olabileceği düşünülüyordu. Ancak aracın kamera görüntüler bölgedeki tozun zararsız olduğunu gösterdi. Görüntüde Pluto ve uyduları görülüyor.

Yeni Ufuklar Pluto’ya yaklaşırken kamerası ile çevredeki toz birikintilerini gösterdi. Bunların aracın rotasında bir değişikliğe neden olmayacak kadar zararsız olduğu görüldü.

Yeni Ufuklar 2015 yılında Pluto’ya yapacağı yakın geçişle birlikte cüce gezegenin ve Kuiper Kuşağı ile ilgili önemli veriler gönderecek. Bu veriler belki de Neptün ötesi bölgeye yönelik düşünülen çok şeyin değişmesine neden olacak. Bu açıdan aracın Pluto’nun çok yakınından geçmesi bilimciler açısından çok önemli.

New Horizons

Önerilir...

3 Yorum

  1. anlaşılan o ki newhorizons pluto yu teğet geçerkenki gördüklerini fotoğraflayabilecek. cassini gibi daha detaylı ve zamana yayılı değişik açılardan resimler olamayacak sanırım.
    herhalde voyagerleri yakalamaya çalışıyor.
    Aklımda kaldığına göre en hızlı ilerleyen uydulardan bitanesi. eğer öyle ise voyagerleri yakalayıp geçmesi gerek…

  2. 2015’i sırf plüton’un ve ceres’in resimleri için iple çekiyorum. neye benziyor, uyduları ve charon’la nasıl bir görüntüsü var merak ediyorum. o manzarayı görmek istiyorum. umarım başına kötü bir şey gelmez.

  3. Gerçekten Yeni Ufuklar Güneş Sistemi’ndeki en ileri göz. Bakalım neler gösterecek?…

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d