18. Ulusal Astronomi ve Uzay Bilimleri Kongresi ve ESO

ESO Başkan yardımcısı ESO-Türkiye ekibiyle..Soldan sağa: Timur Şahin, Ayşegül Topal, Figen Yılmaz, Özgür Etli, Cenk Kayhan, Selçuk Topal, Sinan Alış, Mehmet Emin Özel, Umut Yıldız, Bruno Leibundgut, Raşid Tuğral, Özgecan Önal, Arif Solmaz, Ayşegül F. Teker ve Korhan Yelkenci.

Ülkemiz gökbilimcilerinden, TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi kurucularından Prof. Dr. Zeki ASLAN onuruna düzenlenen 18. Ulusal Uzay Bilimleri Kongresi ve 7. Ulusal Öğrenci Astronomi ve Uzay Bilimleri Kongresi Malatya’da devam ediyor. Kongrede birbirinden değerli bilimcilerimiz ve geleceğin bilimci adayları kendi çalışmalarını içeren sunumlarını anlatıyor. Toplantıdaki sürpriz ise Avrupa Güney Gözlemevi (ESO)‘nin Bilim Direktörü Bruno Leibundgut’un katılması oldu. Bilindiği üzere ülkemiz bilimcilerinden bir grup ülkemizin ESO’ya üyelik sürecini başlatmış ve bu girişim süreci devam etmektedir. ESO’dan üst düzey bir yetkilinin böylesi özel ve önemli bir kongreye de katılması ESO-Türkiye ekibini de mutlu etmiş görünüyor.

Kongreye katılımın yüksek olması da ülkemiz adına sevindirici bir gelişme. Böylece ülkemiz üniversitelerindeki kısıtlı olanaklara karşılık çeşitli çalışmalar ve gözlemler yapıldığını anlamış bulunuyoruz. Hele bir de Dünya çapında ünlü ve büyük teleskoplara sahip bir kuruma üye olmamız bu tür çalışmaların artacağı ve ses getirecek keşiflere ülkemiz bilimcilerinin de katkı sağlayacağı düşüncesindeyim.

Bu açıdan bakıldığında ESO’ya olan üyelik süreci oldukça önemli. ESO Türkiye gibi genç nüfusu fazla olan bir ülkenin kendilerine üye olmasına da olumlu yaklaşıyor. Leibundgut’un kongreye katılması bunun bir göstergesi.  Burada artık söz hükümetimize düşmekte. Bilimsel gelişmelere olan katkı bakımından kendi kabuğundan sıyrılıp dünya bilimcilerinin paylaştığı teknolojik araçları verimli bir şekilde kullanabilmek, onların verilerine ulaşabilmek adına ESO üyeliği bir ilk olur ümidindeyim. Elbette bu süreç sadece bilimcilerimize değil Türk sanayisine, elektroniğine de olumlu etki katacaktır. Nasıl mı? ESO-Türkiye’nin açıklaması için tıklayın.

İnönü Üniversitesi’nde gerçekleştirilen kongreyle ilgili program ve diğer ayrıntılar tıklayınız. 

Ümit Fuat Özyar

Önerilir...

1 Yorum

  1. Ellerinize sağlık Ümit hocam, çok güzel özetlemişsiniz. Sizi de aramızda görmeyi çok isterdik. Bir dahaki sefere inşallah. Görüşmek dileğiyle. Malatya’yan sevgi ve selamlarımızla.

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d