Astronotlar Mars İçin Hazır Değil!

Astronot Michael Gernhardt 1995 yılında bir uzay yürüyüşü yaparken görünüyor. Araştırmacılar uzun süreli uzay görevlerinde astronotların kaslarının önemli oranlarda eridiğini ortaya çıkardı. (NASA)

Astronotların kasları uzaydaki fiziksel işlerin daha kolay yapılabilmesinden dolayı % 40’dan daha fazla oranda zayıflıyor. Bu ise 50 yaşındaki bir astronotun kaslarının 80 yaşında olduğunda alacağı duruma denk gelir. Uzayda yapılan tüm egzersiz ve alıştırmalara karşılık bu istenmeyen etki gelecek Mars görevleri için tehlikeli olacaktır.

NASA Mars’a 10 ayda ulaşıp, orada 1 yıl kalıp geri dönmek üzere toplam 3 yıl sürecek olan bir Mars programı düşünüyor. Marquette Üniversitesi’nden Robert Fitts başkanlığındaki bir ekip “Journal of Physiology” dergisinin Eylül sayısı için astronotların kas sistemi üzerine bir çalışma yayınladılar.

Fitts bugün Mars’a yapılacak bir seferde astronotların kaslarındaki erimenin % 50’ye ulaşacağını düşünüyor. Bunun sonucunda mürettebat daha çabuk yorulacak, örneğin üzerindeki giysiyi çıkarmak bile tam bir işkenceye dönecektir. Üstelik daha da tehlikeli durumu Dünya’ya döndüklerinde yaşayacaklar.

Çalışma Uluslar arası Uzay İstasyonu’nda (ISS) kalan dokuz astronot ve kozmotun toplam 180 gün izlenmesiyle gerçekleştirildi. Sonuçlara göre kaslara güç sağlayan lif kütlesinde önemli bir kayıp gerçekleşiyor. Çalışmaya göre ekip üyelerinin büyük kaslarındaki gerileme oldukça büyük değerlerde gerçekleşti.

Sonuçlar ISS’de daha etkili alıştırma tekniklerinin uygulanması gerektiğini gösteriyor. Yeni alıştırma programları ile yüksek direnç kazanılıp kasların dünya atmosferinde olduğu gibi davranmaları sağlanmalı.

“Mars’a düzenlenecek insanlı uçuşlar insanoğlunun ulaşacağı bir sonraki aşamayı temsil eder. Böyle bir şey yapmazsak insanoğlu evrendeki ilerleyişinde yerinde sayar” diyor Fitts.

Fitts tüm bunlara karşılık ISS’de yeni bir program düzenlenerek kas ve iskelet sisteminin korunabileceğine inanıyor. “Bunun için NASA ve ESA, ISS’deki görevler için uzayda 6-9 ay kalabilecek en az altı astronota ihtiyaç duymaktadır. İdeal bir sürede uzaydaki görevleri yerine astronotlar ancak zorunlu hallerde istasyonu boşaltacaktır.”

Kaynak: Science Daily

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d