2,6 Milyon Işık Yılı Uzunluğundaki Köprü

Bir grup gökbilimci ve öğrencileri 500 milyon ışık yılı uzaktaki gökadalar arasında 2,6 milyon ışık yılı uzunluğa sahip atomik hidrojen gazından oluşmuş bir köprü keşfettiler.

Birkaç yıl önce başlatılan Arecibo projesiyle daha önce Başak Kümesi’nde keşfedilen 1 milyon ışık yılı uzunluğundaki gazdan daha uzun bir köprü keşfedilmiş oldu.

gaz koprusu
Gökada kümelerini birbirine bağlayan dev gaz köprüsü yeşil renkle gösterilmiştir (Rhys Taylor/Arecibo Galaxy Environment Survey/The Sloan Digital Sky Survey Collaboration).

Proje ekibi ve makalenin baş yazarı Dr. Rhys Taylor’a göre bu son derece beklenmedik bir keşifti. “Biz gözlemlerimiz sırasında sıkça gökadalar arasındaki gaz alışverişini sağlayan köprüleri fark ederiz ama ilk kez bu kadar uzun bir köprüyle karşılaştık” diyor.

Burada şaşırtıcı olan sadece gazın uzunluğu değil aynı zamanda 15 milyar güneş kütlesindeki ağırlığıdır. Bu ise Samanyolu ve Andromeda’nın toplamından daha fazla kütle demek.

Ekip bu akımın kaynağı üzerinde çeşitli varsayımlarda bulunuyor. Bir fikre göre büyük bir gökada geçmişte küçük gökada grubunun yakınından geçerek bir gaz köprüsünün oluşmasına ve uzamasına neden oldu. İkinci fikre göreyse büyük gökadanın içinden fışkıran gazın ileri doğru süzülmesini sağladı. Ekip hangi fikrin daha iyi olduğunu anlamak için Arecibo Teleskopu verilerini kullanarak bilgisayar benzetimlerine (animasyon) başvuracak.

Keşif Arecibo Gökada Çevresi Araştırması projesi çerçevesinde 2008 ile 2011 yılları arasında Teleskopu ile alınan verilerin işlenmesiyle gerçekleşti.

Royal Astronomical Society

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d