Samanyolu Merkezi Çok Manyetik

Başını Avustralya’daki Adelaide Üniversitesi’nden bir ekibin çektiği uluslararası bir topluluk,  Samanyolu Gökadası’nın merkezindeki manyetik alanın, diğer bölgelere göre 10 kat daha güçlü olduğunu ortaya çıkardı. Gökbilimdeki verilerin sağlıklı olarak değerlendirilmesinde manyetik alanların büyük önemi olmaktadır. Bu nedenle Samanyolu’ndaki manyetik alanın net olarak hesaplanması önem kazanıyor.  Araştırmaya Almanya’daki Max Planck Enstitüsü Nükleer Fizik Merkezi, ABD’deki Monash Üniversitesi’de katıldı.

Son 30 yıldır gökadamızın merkezine yönelik yapılan manyetik alan hesaplamalar birbiriyle tutarlı görünmemekteydi.  Manyetik alan değerlerinden yola çıkılarak yıldız oluşumları gibi birçok kozmolojik bilgiye ışık tutulmaktadır.

Erken evrende gökadaların oluşumu sırasında bu manyetik alanların zayıf olduğu düşünülüyor. Gökadamızın merkezindeki enerji toplamı, tüm gökadanın enerji değerinin %10’u kadardır. Ancak bu enerjinin gökadanın %0.1’ine sığdığı düşünülürse, merkezin çok yoğun olduğu anlaşılabilir.

Oldukça parlak olan Samanyolu’nun merkezini ancak radyo dalgaları ve gama ışınları ile gözleyebiliyoruz. Gökadanın merkezindeki manyetik alanların ölçümü için radyo dalgalarına ve gama ışınlarına ihtiyaç duyulur.

Kaynak: Adelaide University

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d