Amatör ve Profesyonel Gökbilimcilerden M106

M106 Sarmal Gökadası’nın amatör ve profesyonel gökbilimcilerin işbirliğiyle elde edilmiş birleşik görüntüsü . (NASA, ESA, the Hubble Heritage Team (STScI/AURA), and R. Gendler (for the Hubble Heritage Team) Acknowledgment: J. GaBany)

Baltimore Uzay Teleskopu Bilim Enstitüsü’ndeki astronomi görüntü işleme bilimcileri, astrofotoğrafçı Robert Gendler’in kendi teleskobuyla elde ettiği gözlemler ile Hubble Uzay Teleskopu’nun (HST) verileriyle sarmal gökada M106’nın muhteşem bir görüntüsünü elde etti.

Gendler’in ve gökadanın merkezine ait Hubble görüntüleri alındı. Daha sonra görüntüdeki boşluklar astrofotoğrafçı Jay GaBany ve arkadaşlarının verileriyle dolduruldu.

Görüntüdeki gökada merkezi HST’nin Geniş Alan Kamerası 2 ve Geniş alan Kamerası 3 ile oluşturuldu. Dış sarmal kolların görünümü genel olarak Gendler’in 12,5 inç ve GaBany’nin 20 inç’lik teleskoplarıyla oluşturuldu. Görüntüde merkezi bölgeden geldiği düşünülen kırmızı ışıldayan yapı, hidrojen ağırlığını işaret ediyor.

Seyfert II sınıfındaki aktif gökada M106’ya ait görüntü merkez ve onu saran diski gösteriyor. Gökadanın merkezinde çevresindeki gazı çeken bir karadelik olduğu düşünülüyor. NGC 4258 olarak da bilinen M106, Av Köpekleri (Canes Venatici) takımyıldızında ve 23,5 milyon ışık yılı uzaklıkta bulunuyor.

NASA-Hubble

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d