Oturduğunuz Yerden Bilimi Desteklemek İçin

Evinizde ya da işyerinizde kullandığınız bilgisayarınız sizin hiç rahatsız olmayacağınız hatta varlığını unutacağınız bir şekilde küçük bir program ile bilime yardımda bulunabilir. Einstein@Home olarak oluşturulan bir projeyle şu an kullanıcı sayısı 250 000’i geçmiş. Projeye destek veren bu kişisel bilgisayarların yardımıyla ilk keşif gerçekleşti. Programın yaptığı bilim merkezlerindeki bilgisayarların yetmediği veri alanı için sizin sabit diskinizin bir kısmını (istediğiniz oranda) kullanmasını sağlıyor. Böylece bilgisayarınıza program çeşitli verileri indiriyor ve bilim insanları zaman zaman bu verilere ulaşarak incelemede bulunabiliyor. Siteye haberin sonundaki linkten ulaştıktan sonra üye olduğunuzda e-posta adresinize bir program gönderiliyor. Bu programı bilgisayarınıza kurduğunuzda bilime desteğiniz de başlıyor. Gelelim keşfe.

Biri Alman ve ikisi Amerikalı’nın bilgisayarlarında saklanan verilerin incelenmesiyle yeni bir radyo pulsar keşfedildi.

PSR J2007+2722 olarak kodlanan yeni pulsar saniyede 41 devir yapan bir nötron yıldızıdır. Pulsar Dünya’dan 17 000 ışık yılı uzaklıktaki Tilkicik Takımyıldızı’nda bulunuyor. PSR J2007+2722 pulsarının diğer pulsarlardan farkı ise bir arkadaşının olmaması. Pulsar tek başına bulunuyor. Gökbilimciler pulsarın arkadaşını kaybederek uzaya fırlayan bir cisim olduğunu düşünüyor. Yine de genç pulsarın düşük manyetik alan içinde doğmuş olabileceği olasılığı da göz ardı edilmiyor.

Arecibo Radyo Gözlemevi

Einstein@Home projesi Wisconsin-Milwaukee Üniversitesi ile Almanya Honnover’deki Max Planck Enstitüsü yardımıyla gerçekleştiriliyor. Projede Kaliforniya’daki LIGO Gözlemevi ile Arecibo Gözlemevi’nden gelen veriler kullanılıyor. Arecibo, çok hassas bir radyo teleskop olup Cornell Üniversitesi tarafından kullanılmaktadır.

Max Planck Enstitüsü’nden Bruce Allen: “Evrende yeni keşiflerin gerçekleşmesi için insanların bize katılmasını umuyorum” diyor.

Verilerin işlenmesi yoluyla yapılan keşifte hangi bilgisayarların kullanıldığı ise programın bilgisayarınıza bir numara vermesiyle ortaya çıkıyor. Böylesi güzel bir projeye ve bilime hiç olmazsa bu yolla destek sağlamak isterseniz link aşağıda:

http://einstein.phys.uwm.edu/index.php

Haber kaynağı: Astronomy

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d