Bazı Kuyrukluyıldızların Kökeni Komşu Yıldızlarmış

9 Nisan 1997 tarihli görüntüde Hale-Bopp kuyrukluyıldızı görülüyor. (iStockphoto/Scott Orr)

Halley, Hale-Bopp ve son günlerde gündem de olan McNaught başta olmak üzere kuyrukluyıldızların kökeninin diğer yıldızlar olabileceği ortaya çıktı. Çalışma Kolorado’dada bulunan Southwest Araştırma Enstitüsü önderliğinde uluslar arası bir ekip ile gerçekleştirildi.

Southwest Araştırma Enstitüsü’nden Dr. Hal Levison ve Dr. David Kaufmann, Fransa’dan Dr. Ramon Brasser ve Kanada’dan Dr. Martin Duncan’ın oluşturduğu ekip bilgisayar benzetimleriyle Güneş Sistemi’nin üyesi olan kuyrukluyıldızların diğer yıldız oluşumları sonrasında uzaya atılan artıklarıyla oluştuğu ve Güneş’in çekimine kapıldığı gösterildi.

Yakın arkadaşı olmayan Güneş’in ve çevresindeki 100 kadar yakın yıldızın yoğun gaz ve toz bulutundan oluştuğuna inanılıyor. Yıldızların oluşumu sırasında çevrelerinde oluşan diskte çok sayıda küçük buz yapıları da bulunuyordu.  Bu küçük buz yapıları, oluşma eğilimindeki dev gezegenlerin kütle çekim kuvvetleri ile dışarı doğru itilerek sistemin dış kısmına doğru sürüklenerek, sistemin serbest üyeleri haline geldiler.

Yeni modele göre kümedeki yıldızların oluşumuyla dışarı itilen sıcak ve yoğun gaz içindeki kuyrukluyıldızlar, Güneş’in çekimine kapılarak içlerindeki buz yapılarıyla birlikte Güneş’in bir üyesi oldular.

“Güneş genç döneminde yakınındaki yıldızlarla birlikte ortak maddeyi paylaşmışlar” dedi Levison.

“Güneş’in yakın yıldızlardan madde çalması ve onları üyesi olarak kabul etme süreci oldukça heyecan vericidir” diyor Duncan.

Bu senaryoya ilişkin en güzel kanıt Güneş Sistemi’nin dış kısmını oluşturan Oort bulutu’dur. Oort Bulutu en yakın yıldızla Güneş arasındaki uzaklığın yarısına kadar uzanır. Bulutun gezegenleri oluşturan ön gezegen diski olduğu kabul edilir. Veriler kuyrukluyıldızların bir kısmının burada üretildiğini gösterir. Ama diğerleri için başka kaynak gereklidir.

“%90 ‘ının gözleyebildiğimiz Oort bulutunun kapsamlı araştırılması ile kuyrukluyıldızların Güneş kaynaklı olup olmadığını anlayabileceğiz. Bizim için sırlarla dolu olan Oort Bulutu 60 yıldır araştırılıyor. Umarım yakın zamanda kafamızdaki sorulara yanıt bulabiliriz” diyor Brasser.

Kaynak: Science Daily

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d