Chandra ve Hubble Yolun Sonuna mı Geldi?

NASA, Chandra teleskopunun artık görevine devam edemeyeceğini bildirdi. Geçtiğimiz hafta gözlemevi güvenli moda alınmıştı. Chandra karadelikler gibi X-ışını yayan sıra dışı cisimleri gözlüyordu.

Chandra X-Işını Gözlemevi
Chandra X-ışını gözlemevi güvenli moda alındı.

Güvenli mod araçtaki aletlerin korunmasını sağlayan önlem durumudur. Bu durumda aracın aynaları güneş ışığı almayacak şekilde konumlandırılır. Sorunun ne olduğu NASA tarafından açıklanmadı ancak gözlemevindeki tüm sistemin başarılı bir şekilde korunduğu belirtildi. Araçtaki arızanın ne olduğu araştırılıyor.

NASA’nın yaptığı açıklamada Chandra’nın 19 yaşında olduğu ve görev süresini beş yıl aştığı vurgulandı. Her şeye karşılık gözlemevinin yolladığı verilerin daha yıllarca işleneceği belirtiliyor.

Hubble İle İlgili Sorun

Hubble Uzay Teleskopu

Chandra’daki sorunla birlikte Hubble teleskopunda da bir arıza oluştuğu belirlendi. Araçta jiroskop arızası oluştu. Jiroskop teleskopun dengesini sağlayan alettir. Uçaklarda ve denizaltılarda da jiroskop kullanılmaktadır. Arızanın ardından Hubble şu an güvenli moda alındı.

Bu ayın başlarında Hubble’ın dört jiroskopundan ikisi arızalandı. Teleskopta kalan iki jiroskop (hatta biri bile) dengeyi sağlayacak niteliktedir. Hubble’ın verimli çalışması için üç jiroskop gereklidir.

Jiroskop arızası sonrası yedek paketler açıldı. Ancak yedek jiroskop başarıyla çalıştırılamadı. Ekip şimdi çok yüksek sapma açısı veren yedek jiroskoptaki hatayı gidermeye çalışıyor.

Önerilir...

1 Yorum

  1. chandra ve hubble şu ana kadar görevlerini harfiyen yerine getirdi ve devam da edebilir bekleyip göreceğiz.esas olan james web bu inanılmaz teleskopu sabırsızlıkla bekliyoruz.selamlar.

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d