Japon Aracı Asteroite İnmeye Hazırlanıyor

Japon Uzay Ajansının 27 Haziran’da Ryugu asteroitine 2000 metre yaklaşan Hayabusa2 aracı şimdi ise asteroitin neredeyse dibinden fotoğrafını çekti. Uzay aracının görevi asteroitten örnek alıp Dünya’ya getirmek.

Hayabusa geçtiğimiz hafta asteroite 35 metre yaklaştı. Aracın asteroitin yüzeyinde oluşan gölgesini fotoğrafta net bir şekilde görebilirsiniz. Üzerinde üç robot bulunan uzay aracı asteroitin yüzeyinden örnekler alıp Dünya’ya getirecek.

Ryugu gibi asteroitleri çalışan araştırmacılar bu yolla Güneş Sisteminin erken döneminde neler olup bittiğini anlamaya çalışıyor. Asteroitler Güneş Sisteminin oluşumundan bu yana yüzeyi bozulmadan kalmış cisimlerdir.

Görsel telif hakkı: JAXA

Astronomi Diyarı Notu: Buradaki bir diğer amaç ise asteroit madenciliğine temel oluşturmak. Bir asteroitten küçük bir örnek almak için asteroitin yüzeyine inmek ve aracı kazasız bir şekilde tekrar Dünya’ya getirmek farklı bir teknoloji gerektirmektedir. Hayabusa2 bu tekniğin küçük bir testidir.

Önerilir...

1 Yorum

  1. başarabilirlerse çok büyük bir iş başarmış olurlar.böyle bir uzay aracını geri getirmek müthiş bir olay olmalı bekleyip görelim geri getirecek numuneler çok bilinmeyenli denklemleri çözecek gibi.

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d