Çift Kuasarın Kozmik Dansı

Üç teleskop yardımıyla keşfedilen
ikili kuasarlardan SDSS J0847-0013 çifti.
(Silverman et al)

Süper kütleli karadelik barındıran iki kuasar arasında müthiş bir kozmik dansın olduğu belirlendi. Keşif Hawaii’deki üç merkez; Subaru teleskopu, WM keck teleskopu ve Gemini teleskopu yardımıyla gerçekleşti.

Üç teleskop verileri yardımıyla ikili kuasar sistemi keşfedildi. Bu tür kuasarlara ender rastlanır. Evrendeki kuasarların yalnızca % 0.3’ünün birbiriyle çarpışma rotasında olduğu düşünülmektedir.

Çalışma The Astrophysical Journal’ın 26 Ağustos 2020 sayısında yayınlandı.

Kuasarlar, merkezlerindeki milyonlarca ya da milyarlarca güneş kütleli süper kütleli karadeliklerden güç alan, evrende bilinen en parlak ve enerjik cisimlerdendir. Gökada malzemesi karadeliğin çevresinde dolanırken yüksek sıcaklıklara kadar ısınır ve yaydığı ışık bulunduğu gökadanın toplam ışımasını gölgede bırakabilir. Bu da birleşik gökada çiftlerinin ayırt edilmesini kolaylaştırır.

Başka birçift kuasar olan SDSS J141637.44+003352.2 ait grafikler. Işığı bize 4.6 milyar yılda ulaşan çifte soldaki görüntüde geniş alanda görülüyor. Diğer görsellerin yardımıyla kuasarların birbirine hızla yaklaştığı sonucu elde edildi. Bu da altta ışıma eğrileri görülen kuasarların emisyonu elde edilerek fark edildi. İki kuasarın merkezinden karadeliği saran gaz saniyede binlerce kilometre yol almakta. Kuasarlar birbirinden 13,000 ışık yılı uzakta bulunuyor. (Silverman et al.)

Keşfedilen kuasarlar birbirine çok yakın olduğundan normal durumda ayırt edilmeleri zordur. Üstelik bu tür bir olayı yakalamak için gökyüzünde yeterince geniş bir alanı taramak da diğer bir zorluktur. Ekip bu zorluğu aşmak için üç teleskopu kullanarak keşfi gerçekleştirdi.

Keşfedilen ikili kuasar gökadalar ve süper kütleli karadeliklerin büyümesini anlamak açısından önemlidir.

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d