Çift Yıldızlı Gezegen Keşfinde Yeni Umut

Yıldız Savaşları (Star Wars) filminin kahramanı Luke Skywalker’ın dünyasındaki çift günbatımı yaşayan gezegen sayısı düşündüğümüzden fazla olabilir. Yeni bir çalışma çift yıldızların çevresinde dolanan gezegenlerin keşfi için bir yöntem öneriyor.

Skywalker’ın Tatooine gezegeni bir zamanlar hayaldi ama şimdi böylesi gezegenlerin olduğu gerçek.

otegezegen_cift_yildizli

İki yıldızın birbirine çok yakın olması ve birlikte hareket etmeleri, çevrelerindeki gezegenin en gelişmiş -teleskoplarla bile keşiflerini zorlaştıran bir özelliktir. Aslında Kepler ve diğer ötegezegen keşfi peşindeki teleskoplar için bu tür gezegenlerin keşfi, yörüngelerinin tutarsız olması nedeniyle zordur. Bunun için önemli ek gözlemler gerekir.

Kuğu takımyıldızı doğrultusundaki bir bölgeye bakan Kepler yıldızların parlaklık değişimlerinden gezegen keşfetmektedir. Yıldızdan gelen foton sayısındaki değişme büyük bir olasılıkla yıldızın önünden geçen bir gezegenin göstergesidir.

Yakın ikili sistemlerde büyük bir olasılıkla enerji kaybı nedeniyle gezegenler yıldızlara çok yaklaşmış olabilir. Böylesi dar alanlı sistemlerde Kepler gibi bir teleskobun bile gezegen keşfetmesi oldukça zordur.

Tüm bu olumsuzluklara karşılık Cornell Üniversitesi’nden Diego J. Munoz ve Prof. Dong Lai bu gezegenlerin keşfi için bir yol olabileceğini düşünüyor. Onlara göre ikili yıldızın çevresinde dolanan ötegezegen nedeniyle görülecek tedirginlik saptanabilir. Munoz’a göre şimdiye kadar hiçbir ikili yıldızda bu yöntemle bir gezegen keşfedilmemesi şaşırtıcı.

Science Daily

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d