Çin Aracı Asteroitin Yakınından Geçti

Chang’e-2 sondası 13 Aralık’ta, asteroitin 3,2 km kadar yakınından saniyede 10,73 km hızla geçerek asteroiti görüntüledi.

Çin’in uzay aracı Chang’e-2 Dünya’dan 7 milyon km uzaklıktaki Toutatis asteroitinin yakınından geçti.

Chang’e-2 sondası 13 Aralık’ta, asteroitin 3,2 km kadar yakınından saniyede 10,73 km hızla geçerek asteroiti görüntüledi. Böylece Çin, Amerika birleşik Devletleri, Avrupa Birliği ve Japonya’nın ardından bir asteroiti yakından görüntüleyen dördüncü ülke oldu. Sonda Dünya’dan hızla uzaklaşmaya devam ediyor. Ocak ayında Dünya’dan 10 milyon km uzakta olacak.

Chang’e-2 Xichang Uydu Fırlatma Merkezi’nden 1 Ekim 2010’da fırlatıldı. Chang’e-1 sondasına daha donanımlı olan araç önce Ay’a yönelerek 9 Haziran 2011’de L2 Lagrange noktasına oturarak Ay haritası çıkarmaya başladı.

Bu yıl bu yörüngesinden ayrılan sondanın sıradakiş hedefi Toutatis idi.

Chang’e-2 çeşitli konularda da rekorlar kırdı. Ay gözlemi için ilk kez bir araç L2 noktasına yerleşti. Ay’ın haritasını yedi metrelik çözünürlükle gerçekleştirdi ki bu görüntülerin ayrıntısı Chang’e-1’in 17 katıdır. Toutatis’i yakından görüntüleyen ilk uzay aracı oldu.

Çin’in Ay sondası programı başkanı Wu Weiren: “Artık Çin’de gezegenler arası uçuş yapabilecek yeteneklere sahip araç üreten ülkeler arasındadır” diyor.

Wu Weiren’e göre uzay araştırmaları insanlığın geleceği için tüm ülkelerin yapması gereken ortak bir sorumluluktur. Bu nedenle de uluslararası işbirliğinin önemine dikkat çekiyor.

Space Daily

 

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d