Sondalar Başarıyla Ay’a Çarptı

Dün gece 00:28’de GRAIL sondaları Ay yüzeyinde çarptırıldı. Göreve Temmuz ayında kanserden hayatını kaybeden ilk kadın astronot olan Sally K. Ride’ın adı verildi. (NASA/JPL-Caltech/GSFC/ASU /Sally Ride Science)

Amerika’nın ilk kadın astronotu Sally K. Ride’in adıyla adlandırılan Ay çarpışması görevi dün gece başarıyla tamamlandı. Ride aynı zamanda bu proje ekibinde yer almaktaydı. Ride geçtiğimiz Temmuz ayında pankreas kanserinden hayatını kaybetmişti.

14 Aralık’ta Ebb ve Flow adlı NASA’nın ikiz sondaları Ay’ın kuzey kutbu yakınındaki bir dağa çarpmak için bir alt yörüngeye yerleştirildi. Sondalar dün gece 00:28’de planlandığı şekilde saniyede 1680 m hızla Ay yüzeyine çarptı. Çarpışma noktası Goldschmidt Krateri’nin kenarında, 2.4 km yüksekliğe sahip kenarıydı.

Sondalar görevleri boyunca Ay yüzeyine ait 115 000 görüntü elde etti. Sondalarda 50 dakikalık uçuşa yetecek kadar kalan yakıtla hesaplanan noktaya çarpıp çarpamayacağı da test edilmiş oldu. Bu test gelecek görevler için mühendislerin yakıt miktarını daha doğru bir şekilde hesaplamalarını sağlayacak. Flow bu sırada motorunu 4 dakika 3 saniye, Flow ise 5 dakika 7 saniye süreyle çalıştırabildi.

Araçların çarptığı bölgenin ayrıntıları görüntüleri ise birkaç hafta içinde Ay Yörünge Keşif Aracı (LRO) ile elde edilebilecek.

Ebb ve Flow 1 Ocak 2012’de Ay yörüngesine yerleşmişti. Ay çevresinde düşük istifada dolanan sondalar Ay’ın ayrıntılı yüzey haritasını elde etmişti. Elde edilen sonuçlar, Dünya ve diğer karasal gezegenlerin oluşumlarına ait ortaya sürülen kuramların testi için kullanılabilecek.

NASA’nın Jet İticileri Laboratuarı’ndan Grail projesi müdürü David Lehman: “Bu ikizleri özleyeceğim. Yine de onların bize ilettiği bu verilerin işlenmesi yıllar alacaktır. Lveda Ebb ve Flow, herşey için teşekkürler” diyor.

NASA Science

 

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d