Salı Gecesi Ay’a Çarpacaklar

NASA’nın ikiz sondaları 17 Aralık’ta Ay’a çarptırılacak. (NASA/GSFC)

Bilimciler Ay’ın iç yapısı ve bileşimi hakkında daha fazla bilgi edinmek amacıyla GRAIL ikizlerini 18 Aralık Salı gününün ilk saatlerinde, Türkiye saatiyle 00:28’de Ay’ın kuzey kutbu yakınlarındaki bir dağa kontrollü bir şekilde çarptıracak.

Ebb ve Flow adlı ikizler Ay çevresindeki alçak yörüngeleri ve ileride gerçekleştirilmesi olası daha ileri bilimsel projelere engel olmamaları için Ay yüzeyine gönderilecek. İkizler şimdiye kadar oluşturulmuş en ayrıntılı Ay yüzeyi haritasını oluşturdular. Harita Dünya ve Güneş Sistemi’ndeki diiğer karasal gezegenlerin nasıl oluştuğu ve evrimleştiği çalışmalarında kullanılabilecek.

Cambridge Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden Grail ekibinden Maria Zuber: “Bu veda bizim için çok zor olacak. Küçük ikiz robotlar Ay sondaları için örnek olmuş ve gezegen bilimcilere önemli katkılar sunmuşlardır” diyor.

İki uzay aracı Goldschmidt adındaki bir kraterin duvarına çarpacak. Uzay araçları 1 Ocak 2012’de görevlerine başlamıştı. Araçlar Mont Bozeman’daki bir ilköğretim okulu öğrencileri tarafından adlandırılmıştı. Önce Ebb 00:28:40’da Ay yüzeyine dalış yapacak. İkizi Flow ise bundan yaklaşık 20 saniye sonra ikizini izleyecek. İki sonda da saniyede 1,7 km hızla yüzeye çarpacak.

Ebb ve Flow bir kraterin duvarına çarptırılacak. (NASA/JPL-Caltech/MIT/GSFC)

Ebb ve Flow görevlerini yine önemli bir deneyle bitirecek. Yakıt tanklarındaki mevcut yakıtı bitirene kadar motorlarını ateşleyecekler. Böylece NASA mühendisleri gelecek uzay görevleri için ne kadar yakıt gerekeceğini daha doğru hesaplayabilecekler.

NASA’nın Jet İticileri Laboratuarı’ndan Grail projesi müdürü David Lehman: “Ay ikizlerimiz görevlerini trajik bir şekilde sonlandıracak. Ancak bu olmasaydı da sondalar zaten Ay’a düşecekti. Bu nedenle onların son deneyi bize gelecekteki yörünge projeleri için önemli mühendislik sonuçlar verecek” diyor.

Mart ve Mayıs aylarından bu yana Ebb ve Flow yaklaşık 55 km yükseklikteki yörüngelerinden veriler topladı. Araçların yüksekliği en ayrıntılı yüzey özelliklerini elde etmek için 30 Ağustos’ta 23 km’ye düşürülmüştü.


NASA/GRAIL

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d