Çin Malı Robot Ay’a İndi

Eski Sovyetler Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri’nin ardından Çin Ay’a uzay aracı indiren 3. ülke oldu. Uzay aracı 14 Aralık 2013 günü Ay yüzeyine başarılı iniş yaptığını Dünya’ya bildirdi. Araç bundan sonra Ay turuna başladı.

37 yıl sonra Ay’a inen ilk araç Yutu ve bıraktığı tekerlek izleri. (CNTV)
Chang’e-3 aracının yolladığı ilk Ay yüzeyi görüntüsü (CNTV).

Ulusal Astronomi Gözlemevleri ve Çin Bilim Akademisi’nden Zheng Yong-Chun: “Chang’e-3’e bağlı sondanın Ay yüzeyine başarılı inişi gerçekleşti” diyor.

Araç Ay’ın kuzey yarımküresindeki Yağmurlar Denizi (Mare Imbrium) bölgesinin kuzeyindeki Sinus İridum düzlüğüne indi. “En yakın keşif krateri Laplace F olacak” diyor Zheng. “Bu heyecan verici bir başlangıç olabilir.”

Robotun indiği bölge. (LRO)

1 tonluk Chang’e-3 aracının Ay’a inişi oto-kontrol yöntemine dayanıyor. Eski Sovyetler Birliği’nin Luna 24 aracının 1976’da Ay’a yumuşak iniş yapmasından bu yana benzer yöntemi kullanan ilk araç da Chang’e-3 oldu. Araç bir robot bir de yüzey aracından oluşuyor.

Araç güvenli iniş noktasını belirlemek amacıyla yaklaşık 100 metre yüksekten yüzey taraması yaptı. Daha sonra ayakları üzerine yumuşak iniş yapması için motorları yardımıyla yavaşladı.

Yüzey aracı sadece Ay’ı değil aynı zamanda diğer gök cisimlerini de gözlemek amacıyla yanında birkaç araç daha götürdü. Chang’e-3’ün bir yıl boyunca görevde kalması planlanıyor.

change3
Yüzey aracı Ay yüzeyine yumuşak iniş yaptıktan sonra, Yutu merdivenlerden kayarak göreve başladı (Beijing Institute of Spacecraft System Engineering).

Ay robotuna Çin efsanelerinde yer alan Ay tanrıçası Yutu’nun adı verildi. Altı tekeri olan Yutu yaklaşık 140 kg ağırlığındadır. Araçta navigasyon ve kamera sistemi bulunuyor. Robotun olası istenmedik çukurlardan zarar görmemesi için altına bir kamera yerleştirilmiştir. Araçtaki güneş enerjisi sistemi 3 gece boyunca gerekli enerjiyi depolayabilmektedir.

Space.com

Konuyla ilgili ayrıca Kuark.org sayfasındaki habere de göz atabilirsiniz.

Önerilir...

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d