Yaklaşık 12 ışık yılı uzaktaki Güneş’in komşusu Tau Ceti yıldızı çevresinde dört gezegen daha keşfedildi. Böylece yıldızın gezegen sayısı yediye yükseldi. Keşfin önemi ise, yeni bulunan dört gezegenin Dünya büyüklüğünde olması. Gezegenlerin 1,7 Dünya kütlesinden küçük olması onları Güneş benzeri yıldızların çevresinde keşfedilen en küçük gezegenler arasına sokmaktadır. Gezegenlerin ikisi yaşam alanı içinde olduğundan sıvı su bulunduracak yapıda olabilir.

Ressam gözüyle Güneş benzeri yıldız çevresinde dolanan Dünya benzeri gezegen.

Tau Ceti’nin salıncak gibi salınması gezegenlerin keşfini getirdi. Yıldızın saniyede 30 santimetre kadarlık küçük salınımını görmek için hassas teknikler kullanmak gerekir.

Tau Ceti’nin en dıştaki iki gezegeni de yaşam olabilecek gezegenler olabilir, ancak gezegenlerin bu bölgede yer alan bol miktardaki asteroit ve kuyrukluyıldız bombardımanına uğraması yaşanabilirlik olasılığını azaltmaktadır.

Tau Ceti’nin yeni keşfedilen dört gezegeninin yörüngesi (üstte) ve Güneş Sistemindeki ilk dört gezegenin konumlarını karşılaştıran grafik (Fabo Feng).

Keşif ekibi yıldızı ve çevresini 2013’den bu yana izlemektedir. Yıldız yüzeyinden yayılan sinyallerin dalgalanmaları dört gezegen olabileceğini işaret ediyordu. Bu verilerin irdelenmesiyle sinyallerin arasındaki farklılıklar gezegen keşfini kolaylaştırdı.

Diğer yıldızların aksine, Güneş benzeri yıldızların çevresinde Dünya benzeri gezegen keşfi daha önemlidir. Bunun dışında Proxima Centauri ve Trappist-1 gibi kırmızı cüce yıldızların çevresindeki küçük gezegenlerin bir yüzü her zaman yıldıza dönüktür. Tau Ceti boyut ve parlaklığı ile çevresindeki gezegen nüfusu açısından Güneş’e benzemektedir.

Keşif için Avrupa Güney Gözlemevine ait HARPS tayfölçeri ve Hawaii’deki WM Keck Gözlemevindeki HIRES aleti verileri kullanıldı.

Yeni çalışma Astronomical Journal’da yayınlandı.

UCSC

Önerilir...

3 Yorum

  1. Gerçekten güzel keşifler. Astronomi biliminde ötegezen keşifleri yıldız gibi parlıyor. Güneşimize en yakın yıldız 4.7 ışık yılı uzaklıkta. Tau ceti 12 ışık yılı. Umarım gün gelir insanlık ışık yıllarını aşabilecek teknolojiyi bulabilirler.

  2. Cocuklugumda Stargate’i cok severek izlerdim. Surekli de Tau Ceti gezegenlerine giderlerdi. Gercek olacak galiba. 😀

    1. Evet geçekten çok keyifli bir diziydi. Uzay Yolu ile beraber izlediğim en iyi dizilerden biri.

Düşünceniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

%d